Published On: 2 Prill, 2016
Bota |

Obama: Bota rrezikohet nga sulmet terroriste nukleare

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barcak Obama ka thënë se kërcënimi nga terroristët që të bëhen aktiv përmes sulmeve nukleare është real dhe mund “të ndryshoj botën tonë”.

“Bota ka marrë hapat e nevojshëm për të parandaluar terrorizmin nuklear”, ka thënë Obama në Samitin e Sigurisë Nukleare që është mbajtur në Washington.

Obama ka thënë se kërcënimi më i madh i ashtuquajturit Shteti Islamik  ISIS përmes armëve kimike është më i madhi nga i cili siguria globale është duke u cenuar.

Në këtë samit kanë marrë më shumë se 50 vende të botës, por që këtu nuk kishte refuzuar të shkonte kryeministri i Rusisë Vladimir Putin, vendi i të cilit posedon armë kimike, transmeton Klan Kosova.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...