Published On: 22 Dhjetor, 2015

O Xhavit! Lejë ankesat! Trego kush e bëri atentatin ndaj Rugovës!

Sa më shumë që po afrohet koha për të dalë të akuzuarit para gjykatës speciale, tregimet për krimet në Kosovë, të kryera ndaj vetë shqiptarëve, kanë nisur të ndryshojnë rrjedhë.

Derisa janë dhjetëra e dhjetëra familje të LDK-së dhe mbështetës të Ibrahim Rugovës, të cilat kanë mbetur pa më të dashurit e tyre, dhe kur në horizont për ta u shfaq një grim shprese se më në fund po krijohet një institucion që do ti ngushëllojë, duke zbardhur rrethanat e vrasjeve, duke gjetur autorët dhe më në fund se do ti ndëshkojë ata, duket se gjërat kanë nisur të komplikohen.

Koha e gjatë, kalimi i shumë viteve nga momenti i kryerjes së krimeve, pra të vrasjeve politike, jo vetëm se e ka humbur përkushtimin për drejtësi të jo pak familjeve, por edhe si duket ka nisur ti bëjë kriminelët që të besojnë se ato krime nuk kanë ndodhur kurrë apo se ata nuk kanë marrë pjesë në asnjë prej tyre, as që kanë qëlluar diku rrotull, por përkundrazi kanë qenë larg.

Një prej rasteve më flagrante të dështimit të drejtësisë në Kosovës është mos zbardhja e sulmeve ndaj presidentit Rugova dhe veçmas, atij që mund të ishte më tragjiku, kur u qëllua eskorta e tij me një sasi të madhe eksplozivi, me një bombë teledirigjuese, në momentin kur ai po kalonte buzë ndërtesës së njohur si “Sllovenia sporti”, në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinë.

Atentati ndaj Presidentit Ibrahim Rugova ka ndodhur në mars të vitit 2004, në momentin kur ai po shkonte drejt Presidencës së Kosovës nga rezidenca e tij në Velani, dhe pritej të takohej me sekretarin e NATO-s, Havier Solanën.

Në atë sulm askush nuk ka pësuar, nuk ka pasur asnjë të lënduar, pavarësisht se vetura që u godit u shkatërrua.

Që atëherë asnjë person nuk është arrestuar, dhe policia kurrë nuk ka bërë të ditura se ku kanë mbërritur hetimet, madje as kur ndonjë i burgosur si Agim Hoti, ka provuar të flasë nga burgu duke hedhur akuza të rënda.

Por, pavarësisht se ai i ka ndryshuar dëshmitë e tij, ai ka dhënë detaje dhe akuza, që e implikonin Xhavit Halitin, nënkryetarin e tashëm dhe të atëhershëm të Kuvendit të Kosovës si organizator i sulmit ndaj Rugovës, shkruan “Bota sot”.

Ai së fundi paska folur për krimet në Kosovës, dhe se ai paska qenë tri herë i kërcënuar me jetë, madje nga njerëz të opozitës së sotme. Sipas tij, ai i di detajet dhe njerëzit e përfshirë, që janë një rrjet nga opozita deri tek të afërmit e tij. Por, që çuditërisht ai këtu e akuzon shërbimin inteligjent serb, dhe të afërmit xheloz!

“Ishin 3 përpjekje për të më vrarë nga UDB-ja. Dhe i di kush janë ata, njëherë në Kosovë, në Itali dhe në Zvicër. Ka njerëz që kanë paguar të më vrasin, janë njerëz të opozitës së sotme, ka edhe të afërm të mi që kam bashkëjetu me ta, për shkaqe xhelozie besoj më shumë. Por, po besoj që janë të shkuara”, ka deklaruar Haliti në një interviste për RTK-në.

Pra, duke e ditur fuqinë e tij politike, dhe po ashtu duke e ditur se ai është një njeri që gjithmonë është përmendur si figura gri e PDK-së, ai duhet të ketë një hall, që po i fsheh tanë ata njerëz të inkriminuar kundër tij. Pra, ai sikur po kërkon mëshirë dhe falje, për vepra në të cilat ai mund të jetë përfshirë dhe është akuzuar.

Dhe po çuditërisht ai sërish i ofrohet drejtësisë për ta hetuar edhe asaj të Kosovës, ndërkombëtare të EULEX-it dhe madje të Shqipërisë, dhe ajo (drejtësia) nuk e kryen punën e saj.
“Ajo që unë kam kërkuar publikisht sa herë, dhe e kam kërkuar edhe me shkrim edhe nga EULEX-i, nga Prokuroria, ambasadat edhe në Shqipëri, është që kam kërkuar të hetohem për gjithçka. Por, unë s’kam asgjë për të fshehur”, ka thënë ai.

Pra, sipas tij Xhaviti po kërkon drejtësi, por është drejtësia që po e pengon këtë, pasi ai do të fliste edhe për atentatin ndaj Presidentit Rugova!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...