Published On: 29 Mars, 2016

O SHQIPTARË O TRUSHPËLARË E MOSMIRËNJOHËS

Shqipërinë me 1920 e krijoi ruajti Amerika me Vilsonin, Kosovën me 1999 e krijoi Amerika me Klintonin, e ka po dojmë tash me e kajtë n…kah sulltani a…

 

LEXONI EDHE:

http://www.shqiptari.eu/o-tradhtar-o-kurvar-shporruni-nga-atdheu-turp-turp/

http://www.shqiptari.eu/tronditi-greqine-deputeti-i-syriza-shteti-yne-perbehet-nga-dy-popuj-greket-dhe-shqiptaret-arvanitet-video/

http://www.shqiptari.eu/o-ibrahim-kelmendi-tregoje-pergjegjesine-tende-per-vrasjet-e-ahmet-krasniqit-dhe-tahir-zemes/

 

Nga Xhevat Rexhaj

Pa dashtë me ja nis me pellazgët, dardanët, ilirët e tutje, ngase nuk kam as dije, as njohuri e as studime, unë po filloi nga aty ku kam së paku njohuri te mia, dhe ato që dihen botërisht. Po filloi nga Gjergj Kastrioti, Pjeter Bogdani, Nora e Kelmendit, Pap Albani-Klementi i IX, vllaznit Frasheri, Faik Konica, Gjergj Fishta, Haxhi Zeka, Ded Gjo Luli, Ismail Qemali, Hasan Prishtina, Fan Noli, Vaso Pasha, Nana Tereze- Gonxhe Bojaxhiu e po vij te ai qe do i kushtohem kësaj radhe Ibrahim Rugova. Që të gjitha këto figura madhore të shqiptarisë që ecën, vepruan, luftuan, dhe krijuan atë që mundën për qenjën tonë kombëtare, e deshën dhe e menduan tokën shqiptare pa anmiq, pa sllav dhe pa anadollak të Anadollit, të gjitha ato figura e deshën tokën arbnore të pastër me gjak shqiptari se ishte e shqiptarisë me mija vjet. Ishte Gjergji ai që 27 vite tronditi portën e barbarisë anadollake, por që fatkeqësisht pas vdekjes së tij tokat shqiptare u tymosen nga katrahura, dhe barbaria gjenocidiale sultaneske, sherrin që ende po ua shohim se e kanë mbjell nji farë të keqe që ende po kafshon si virusi i keq trungun shqiptarë, e deri te Njeriu i dy shekujve që ripërtëriu aleancën me perëndimin, pra me qytetnimin e civilizimin te cilit i takojmë me shekuj, ishte pra Ibrahim Rugova që përmes frymëzimit të Cetës së Profetëve, dhe mendjes e penës së Pjeter Bogdanit trokiti në dyert e ndërgjegjes së demokracive si motra të qytetnume evro-atlantike që ta çlironin gjysmën e kombit shqiptarë nga gjenocidi sllavo-serb. Gjergj Kastrioti, dhe të gjithë ata burra e gra të lartpërmendura ishin me shekuj në luftë me të keqen e dyfishte, me sundimin barbar sulltanezo-anadolak dhe nën brutalitetin dhe zaptimin e tokave tona me lejen e anadollakeve që na i bënin sllavët në krye me serbët, pra ishte vet turk-osmani pushtues që fali apo dhuroi për kurva serbe tokat tona shekullore te cilat sot e kësaj dite janë pronë e sllavëve të Karpateve. Ibrahim Rugova prej ditës së parë që doli haptas si lider. dhe udhëheqës së pari shpirtëror, e më pastaj edhe i zgjedhur me votën e popullit e kishte të caktuar ruten, apo rrugën të cilën ai dhe me të edhe populli shqiptarë duhej ndjekur që të vinte deri te çlirimi dhe pavarësia e Kosovës-Dardanisë. së cilës ai i krijoi edhe Himnin edhe Flamurin e që mjerisht i hodhën. dhe i dogjën këta pushtetarët e sotëm e banditët e dikurshëm. dhe hajnat e sotëm përsëri. Ibrahim Rugova busullën e kishte shumë mire të rregulluar, ndihmë dhe rikrijime aleancash me SHBA-ne, dhe shtetet e forta demokratike evropiane, besa deri edhe Kanadanë, Japonin dhe Australinë i beri krah të popullit shqiptarë , dhe vet Kosovës. Stacionet e rregullta të Ibrahim Rugovës ishin, Ëashingtoni, Berlini, Londra, Parisi, Roma, Berna, Stokholmi, Brukseli, Praga e kudo të tjera seli të cilat në një kohë të caktuar do vendosnin që edhe me forcën ushtarake të quajtur NATO ta godisnin qendrën e barbarisë evropiane Beligradin, dhe mbare Serbinë, dhe kjo do të ndodhte në vitin 1999. I llidha të gjitha këto që të vie edhe të ajo se ku e kisha edhe qëndrimin dhe cakun e këtij shkrimi të shkurtër. Gjatë gjithë kohës sa veproi dhe punoi për realizimin e projektit madhor Kosova shtet i pavarur, Presidenti Ibrahim Rugova asnjëherë nuk u turr kah arabet, asnjëherë nuk u turr kah Turkia, asnjëherë nuk u turr kah sheikët e që të gjithë së bashku edhe atëherë edhe sot ishin dhe mbesin miqtë e denjë të Rusisë dhe Serbisë, këtë e dinte shumë mire Ibrahim Rugova, e pra ai për dy dekada rresht, apo në punën e tij si President në dy shekuj nuk u përkul para arabo-turqve, ngase sigurisht se e dinte qëndrimin e tyre karshi shqiptarëve, por Ibrahim Rugova ishte gjithmonë aty ku dëgjohej zëri i shqiptarëve, në SHBA, Bruksel, dhe në Selinë e Shenjët te Papa Gjon Pali i dytë i cili edhe dihet mirëfilli se kishte dhanë sinjalin e gjelbërt Bill Klintonit që të sulmohej Serbia edhe pse si vend i krishterimit ortodoks. Ibrahim Rugova ishte vet truri i kthjellët shqiptarë, qe besa Ibrahim Rugova sigurisht se me kohë e ka ditë dhe e ka hetue se çfarë mundë te sjellin arabo-turqit në trojet shqiptare, pra ata na sollën vetëm ndërtime xhamish, dhe duhet thënë se kishim mjaft dhe i respektonim të gjithë shqiptarët si xhamit ashtu edhe kishat tona, por pas luftës doli se radikalizmi islamik e mori mbështetjen e hajnave qeveritar, dhe shpërlarësve të parasë kriminale, dhe të korrupsionit dhe tani Kosovën gradualisht po e shndërrojnë në një shtet islamik të tipit arabo-afganistanez. Ibrahim Rugova gjatë mandatit të tij asnjëherë nuk deshi të vizitoi ato vende nga të cilat asnjë e mirë nuk na vie, Ibrahim Rugova asnjëherë nuk kërkoi ndihmë nga ato vende, ngase ishte e vetëdijshëm se mu ato vende e mbështetnin Serbin me dollarë dhe me armë, andaj Ibrahim Rugova me kohë e kishte përcaktue fitoren dhe fituesin e çlirimit të Kosovës, dhe ishte Amerika me demokracitë evropiane që edhe ne mundë të themi lirshëm se të gjitha këto shtete që na çliruan , dhe po na mmbajnë gjallë edhe si shtet sot e kësaj dite ishin, dhe janë kombe të besimit të krishterë, por për këto kombe parimore është njerëzia, humaniteti, dhe demokracia e jo feja. Mos të dalldisemi na shqiptarët sot pas mjekrave, pas altoparlantëve, dhe pas budallakive që janë të mesjetës, por të kthjellemi dhe të mendojmë vetëm nga nji minutë në ditë; po mos të ishin SHBA ja. Gjermani, Anglia, Franca, Italia, Kanada, Zvicra e shumë shtete të tjera sot nuk do kishte shqiptarë në Kosovë, por do kishte vetëm shkije, dhe gabel, do kishte vetëm sllav e jo shqiptarë, këto janë gjëra që i dimë të gjithë, por mjerisht sot ka disa grupe që po mundohen të shpërlajnë trurin, dhe gjenin shqiptare me budallaki dhe pisllek nga stepat dhe shkretinat e Arabisë, larg atyne se na duhet shkollimi, përparimi, ekonomia, dhe demokracia moderne të sigurojmë bukën tonë si shtet… Rrnofshin aleatët që na i riofroi pas 5 shekujsh nga Gjergj Kastrioti, i Madhi i shqiptarëve Ibrahim Rugova, e pra unë mbetem i mendimit se ishte Gjergj Kastrioti , dhe pas 5 shekujsh na lindi I dyti me emrin Ibrahim Rugova, që të dytë tani më janë në amshim, por mbesin në mendjet tona shqiptare për mote, ne duhet të jemi mirënjohës për miqtë tanë që na çliruan dhe na rindërtuan shtetin, por nëse jemi mirënjohës atëherë duhet edhe të punojmë për shtetin, ngase ashtu do jemi ballëhapur para atyne që na bënë shtet, se qe besa sa për arab e turq sot nuk do kishte ma shqiptarë në Kosovën tonë të dashtun. Me këtë shkrim të shkurtër nuk mëtoi kurrë të lë anash sakrificat, angazhimet, veprimet dhe luftën që zhvilloi populli shqiptare i Kosovës me shekuj, dekada dhe vite për çlirim, por duhej koha që të dilte në skenë Njeriu që prodhoi durimin, mençurin dhe largpamësinë se vetëm me miq të fortë ne mundet të çlirohemi nga serbo-sllavia, ja edhe sot e kësaj dite po shihet se sa vështirë ishte te çliroheshim nga ai pushtues gjenocidial, kur sot jemi shtet ende banditët që e morën pushtetin e Kosovës sot bisedojnë me shkiet e Millosheviqit…. Shkurt shkiet dhe arabo-turqit ishin dhe mbesin anmik dhe gangrena shqiptare, sa ma larg tyne ma të forte do bëhemi ne shqiptaret…kaq kësaj radhe!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Gjergj Fishta Jr. thotë:

  O moj Shqipni mos ke frikë

  Se i ke djemt ne Amerikë
  O Hashim mos ke frikë

  Se e ke Albinin n’politikë
  Oj pozitë mos e ke frikën

  Se opozita s’ do Amerikën
  Oj Kosovë mos tu shterrt përroi
  Se Lirine s’e duron Veton Murroi
  Oj Kosovë mos u tut mga ploja
  Se n’politik u rras Ramush gjojaa
  O Parlament, mos tut qe rrxohet tavani
  Se n’to nuk u hyp Fisnik Orangutani
  Oj Kosovë mos u tut kurr prej Serrbije
  Se ne Kosova ka Rrencolla pej Rusijee
  Oj Serbi-rraspi kurr mos thuj se hupa
  Se patriota jane Fatmir Lima ham Kupa
  Oj AMERIKË ti kurre mos u tut prej Rusiije
  Se Kadrija merr “dukumenta me kill” pej Serbije
  Ani Mitrovice veriore mos u tut nga integrimi
  Oooooh se kryetar eshte i madhi o Hashiiimiiii
  Shqiptar, ju kurr mos u tutni prej Rusëve dhe Shkive
  Se me ju dajm do te jetë Vetvendosja urbano-primitive
  Ani more ISIS oo mos thuj o marova
  O se me ty është oooo Naim Trrnava
  Ani moj Europe mos u tut prej ISIS-it
  Sepse ti nuk qeverisesh prej IsPisit
  Ani moj Prishtine tu ka shtu zullumi
  Se kryetar tu boooo Shpend Tullumi
  Ani more kriminela, idiota, muslimana e pisa
  Mos u tutni se trollin n’Prishtina ua fali mulla Isa
  Ani moj Kosove ti, më je bo shumë fragjile
  Se ketu pyeten gjoja me emnin “shoqnia civile”
  Komunista, Islamista, Fashista, ju mos kini tendosje
  Se n’Kosove ket pune e bon fort mire, Vetvendosje
  Ani moj Kosovë mos u tut qe Republika kapitullon
  Se Albin Psikopati ty me shigjeta atomike t’mbron

  Me fjalë tjera, precize dhe madheshtore
  Rrnoooft Amerika, se na jem veq një fore
  Se pa Amerikë lirine, me fitu s’kishim mujt
  Edhe ton Shqiptareve, Vendi na kish lujt.
  Ooo AMERIKA edhe Lirine , neve na e solli
  Se pa AMERIKE prap na kish prit Anadolli..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 2. Mejreme Azemi thotë:

  E vërtetë, aleatet qe kanë ndihmuar për të çliruar Kosoven janë SHBA, shtetët të BE-së dhe shtetet demokratik si Canada… Pse? Sepse sqhiptarë janë një popull evropian me vlere evropiane: tolerance fetare, aspirim për demokraci dhe humanizm.
  Ne e dimë të gjithë se shumë shetë arab janë aleatë të Rusisë (prandaj edhe të Serbisë) dhe janë diktatura ose në rrugen (shumë larg) e demokracisë. Mos të presim nga atyre të përkrahin një komb me shumiçe myslimane dhe me vlerë evropiane.
  Kurse Turqia, edhe se populli turk ka shumë simpati për shqiptaret, nuk pranonë se është shtet multietnik dhe nuk lejonë 6 million shqiptarë për të mësuar gjuhen tyre. Turqia mund të ketë frikë prej forçimit të faktorit shqiptar në Balkan. Prandaj Turqia mund të forçoje Serbinë duke investuar atje dhe në të njejtën kohë me lavduar shqiptarët me fjalë, vetëm me fjalë…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...