Published On: 8 Gusht, 2016

«O SA KEQ ME QENË SHQIPTAR»

Shkruan: Sefedin Krasniqi

Në kohën që një mik kurrë s’më dërgon SMS, mbrëmë, vonë, ma kishte nisur një !

– Urime medalja e parë e Artë, historike e Kosovës, e L O në Brazil, nga Majlinda, kështu më kishte shkruar miku im!
– Faleminderit, i thash. Çka paska ndodhur me ty gjithë këto emocione ? (I thash kështu, se gjaku më ec deri në zogun e këmbës, nuk ndryshon çehre)!
– Kesh duke i shikuar vërshimet në Maqedoni dhe u ndërpre (emisioni) me një speciale dhe ishte gjysmëfinalja e pastaj edhe finalja, të cilën e përcolla direkt. Ngjarja e dytë historike pas zbulimit (shkencor) të Ferid Muratit që i zgjoi shqiptarët nga letargjia dhe filluan të përshkohen nga emocionet që mos të mbesin vetëm me fjalë e pa vepra.
– Miku im, shqiptarët *** none s’ka që i zgjon nga letargjia. Edhe nëse zgjohen, malli nuk të merrë për zgjimin e tyre… ia ktheva.

Plasën polemikat

Mbrëmë, Nexhmendin Spahiu, i pari jau shiloi të gjithë atyre që nuk kanë qenë me mendimin e tij dhe të Halil Matoshit për flamurin e Kosovës dhe jau shau «999 nanat», atyre që kanë qenë kundër dhe i quajti tradhtarë!
Për një kohë rekord u zhvillu një debat që (pakëz) degradoi.

Sot, Kastriot Myftaraj e bëri Majlinden për pesë pare duke i thënë se as s’i ka përfaqësuar e nderuar shqiptarët e Shqipërisë as të Kosovës, sepse flamuri i «Kosovës i përfaqëson pakicat e më së shumti romët» ! Dhe, mu për këtë Kastrioti nuk qenka gëzuar, madje qenka dëshpëruar. Hajde retorikë pa krip hajde!
Plasi një debat që degradoi me sharje nane, babe, motre, vëllau… dhe mijtë në tavan.

I dhashë këta dy shembuj më eklatant. Të dytë i kam miq, por Kastriotin vetëm mik virtual e Nexhmedinin, mik përnjëmend, por siç thuhet frëngjisht (juste une connaissance) pra mik që vetëm njihemi.

Me flamur a pa flamur…

Unë u gëzohem shqiptarëve cilindo flamur që ta ngrisin. Jemi kështu qysh jemi, sepse kemi pasur sundimtarë e pushtues shumë gjakatarë që na kanë detyruar t’ua ngrisim flamujt e tyre lartë. Nga Beteja e Trojes, Alexandri i Madh e deri sot që po vazhdojmë, i kemi ngritur flamujt e huaj lartë, madje shumë lartë. Kemi krijuar shtete e mbretëri. Sherrin të gjithave ua kemi parë. Sidoqoftë, unë e dua flamurin me shqiponjë më shumë, por të Kosovës nuk e përbuzi deri në krijimin e Shqipërisë Etnike.
Pra, me flamur apo pa flamur, unë i gëzohem dhe do t’i gëzohem çdo shqiptari për sukseset e tij në çdo fushë të jetës, madje edhe nëse ka bërë SEKS të mirë dikund n’Amerikë.

Pse?

Sepse mjaft kemi derdhur lot dhe kemi vajtu’. Mbetëm nizamë për jetë !
Urime Majlinda Kelmendi (për emocionin që na solle-nëse nuk ta shndërrojnë shqiptarët në ndonjë MOCION, me ndonjë ankesë).
Urime Kosovë!
Urime Shqipëri!
Urime Çamëri!
Urime Preshevë!
Urime Maqedoni!
Urime Mali Zi (edhe ju jeni shqiptarë)
Urime miku im Shpend, që vetëm ditën e shpalljes të pavarësisë se Kosovës të kam parë me emocione sikur mbrëmë!
Urime edhe ty shqiptar që gjindesh në Malejzi…!
Zoti i bekoftë shqiptarët kudo që gjinden, këta baballarë, së paku, të racës së bardhë!

O Majlinda Kelmendi, lotët tu të gëzimit u bëfshin themel i Shqiperisë Etnike, e gëzimi yt u bëftë kënga e Himnit saj!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Hasan, nese jemi kusheri nga gjaku s’po te njoh, ndihmoma pak.
  Nese jemi kusheri, veç pse kemi mbiemer te njejte, nuk ka ndonje rendesi.
  Une s’e kam krahasuar Nexhin me Kastriotin, por I kam cekur dy shembuj me kunderthenes qe jane marre me Majlinden dhe fitoren e saj.
  Nuk besoj qe Kastrioti punon per ambasaden serbe seiç nuk besoj per Nexhmedinin qe punon per ambasaden turke.
  Ti paske tjeter dhimte. “Dhimten” e Ahmetit e kanë shume edhe cdo dite po iu shndertohet në makth. E di edhe kur ka shkruar Nexh dhe sa here per Ahmetin siç e di edhe per veti. Kur ka shkuar Ahmeti nga banesa ime per Tirane, une I kam thene ta takojë Nexhin dhe ta marre keshëilletar, e jo Nexhi per mu! Nexhi e di saktesisht kush e ka penguar takimin me Ahnetin.
  Me kuptove!?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Hasan Krasniqi thotë:

  Kusheri nuk po muj me marre me mend qysh nje patriot si Nexhmedin Spahiu qe ka shkru per Ahmet Krasniqin kur as ti nuk ke guxu, mundesh me e krahasue me Kastriot Myftarajn qe punon per amabasaden serbe ne Tirane.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...