Published On: 8 Mars, 2016

O Rexhep Qosja rrallë kush ta ka kaluar për titist special në Kosovë, që vret e pret pa dhimbje!

Rexhep Shahu

Rexhep Qosja vjell Kosovën në Tiranë, vjen nga Prishtina e vjell vner në televizionet e Tiranës. Si plakat e kqia s’le kënd pa marrë në gojë, pa i vu bisht gjithkujt. Vjen e thotë në Tiranë se veç ai di në këtë botë, veç ai ka kujtesë dhe gjithë shqiptarët e tjerë janë për temlik e për grazhd. Unë kam shkrue shumë herë se pse nuk bie dakort me Qosen për shumë gjëra, por unë nuk jam askush para atij. E megjithatë unë si dreqi dua t’ia them serish Qoses se rrallë kush ta ka kaluar për titist special në Kosovë në kohën e Titos. Unë nuk kam njohje dhe as ndonjë dhimbje për ata që vret e pret Qosja. Por di vetem se Ibrahim Rugova ia ka prishë gjithë jetën gjumin e natës Qoses se ai nuk i shtinte mendt me Qosen. Lexova se kundër Isa Mustafës ka ngritë akuzë për vrasje të 30 studentëve të Kosovës. Nuk më dhëmb Isa dhe s’ka mbetë me i dalë avokat unë.

Ku ishe deri tani z. Qose? Në cilin cep të zitit të patën vu qoshe që nuk fole me vakt, nuk fole herët. Ku ishe qysh kur Isa u bë kryetar i LDK, apo deshte që LDK të vdesë e ta marrin vrasësit e studentëve. Duhet të kishe folë me vakt ti që je humanist kaq i madh, ti që je kaq shumë zemër bardhë. Duhet të kishe folë se ia ke borxh Kosovës të vërtetën, ua ke borxh nxënësve, studentëve e të gjithëve ne që jemi rritë me fjalën tënde, me librat e tu dhe nuk kemi ditë tjetër më të madh e më të dijshëm se ti. Nëse Isa ka qenë zyrtar i lartë shqiptar në Jugosllavinë e Titos, ti ke qenë ideolog shumë i njohur shqiptar i Jugosllavisë së Titos, i bashkim-vëllazërimit dhe zyrtarë të nivelit të Isës për ty kane qenë të papërfillshëm, gogla dushku.

Pse nuk del nëpër televizionet e Prishtinës përnatë, pse nuk jep atje intervista, deklarata, opinione. Jo! Atje nuk të lënë me vjellë. Në televizionet e Kosovës nuk mundesh me vjellë, nuk mundesh me derdhë vner e urrejtje kështu si në televizionet e Tiranës. Dhe kjo ndodh për një arsye të thjeshtë, në Kosovë është vështirë me u ngulë komunizmi edhe pse ka ideolog komunist si shoku i lavdishëm Qose, edhe pse ka parti të majta si e Albinit, edhe pse ka mbetje të LPK e LPKÇK, por asnjëherë në thelb askujt nuk i ka hangër palla për Enver Hoxhën e komunizmin sepse Kosova ia ka pa sherrin komunizmit i cili e ndau nga Shqipëria dhe e bashkoi me Jugosllavinë dhe këtë e di çdo burrë me mend në Kosovë.

Në fakt më erdhi rëndë dhe ndjeva dhimbje kur u ankua te gazetarja e Tiranës se veç asaj dhe Baton Haxhiut që ka bërë trimëri që e ka marrë në intervistë Qosen, të tjerët kanë frikë me e marrë në bisedë televizive Qosen. Kjo është akuzë e rëndë dhe ose provon se media nuk është e lirë në Kosovë, ose Qosja nuk është më interesant sepse është ngatërrestar dhe nuk e duan në Prishtinë. Qose merret me vogëlsitë e ditës në Shqipëri, me plehrat, me pastrimin e koshave, me rrugët si reporter terreni, ndërkohë që unë e pres prej dekadash që ai te merret me fatin e shqiptarëve, me shprazjen e trojeve tona prej shqiptarëve, me krimin që kanë bërë qeveritë shqiptare në Tiranë e Prishtinë duke dëbuar shqiptarë prej atdheu për mungesë të shpresës, të punës, të kushteve për mbijetesë.

Askush, asnjë shqiptar nuk deshiron të shkojë e të bëhet skllav në asnjë shtet të huaj askund sepse shqiptari e ka pak me tepri krenarinë, por qeveritë aktuale e kanë pshurrë e dhie krenarinë e shqiptarëve. Qosja fle, hesht si aleat i dreqit kur dihet se fjala e tij çon peshë kur nuk ngatërron si plakë e keqe katundi. Qose të alarmojë si di ai se shqiptarët me qindra mijë do mbetemi në trojet tona e jo me miliona sa duhet të ishim. Rexhep Qosja ka qenë frymëzues dhe ai di të jetë frymëzues. Prej kujt pret me frymezue shqiptarët që të rrinë në vendin e tyre, ta duan vendin e tyre, të mos e lëshojnë vendin e tyre, të mos mbetemi çobanë këtu për serbët e grekët, por për dy breza njerzorë ta dyfishojmë popullsinë në trojet shqiptare.

Pse nuk i frymëzon Qosja shqiptarët të dëbojnë qeveritë e tyre për këtë shkak e jo për molla të tharta… Qosja din të frymëzojë e të bindë njerzit se shprazja e hapsirës shqiptare prej shqiptarëve është vetëm në dobi të serbëve e grekëve dhe ndoshta është projekt përfekt i tyre i zbatuar me rigorozitet nga qeveritë shqiptare të Tiranës e Prishtinës dhe ndoshta ka zyrtarë të lartë që paguhen për politikat shpërngulëse. Qose jep lavde te pamerituara për figura apo subjekte të ndryshme pa ditë se sytë e popullit shohin më shumë se dy sytë e Qosës e kështu Qosja shemb Qosen e mua më dhemb kjo shembje. E bën bërllok sot Hashim Thaçin që u bë president i Kosovës dhe thotë e ka bërë president Serbia.

Pra, sipas tij deputetët shqiptarë në Kosovë janë mercenarë të Serbisë. Dhuna e pakicës dhe e Qoses është e ëmbël, dhuna e shumicës është e idhtë. Po a je ti Qose që ia ke mbajtë çantën këtij Hashimi në Rambuje? E ke ngritë në qiell këtë Hashim kur ai përmbushte kërkesat e tua dhe financonte botimet e tua. Pse ke heshtë kur nuk është dashtë dhe flet kur nuk duhet për mëkatet e Thaçit…

Deklaron se refuzon të bëhet president i Kosovës dhe të merret me politikë, por pasi mori vota sa një autobus me njerëz në Kosovë. Qorton të gjallë e të vdekur pse nuk e mbajmë në kalistrup në qafë gjithë ditën e gjithë natën e lume Adem Demaçin se ai ka bërë 28 vjet burg. Po Demaçi nuk ka bërë burg për tu bërë president i Kosovës. Ai u bë lider shpirtëror i qëndresës shqiptare që u kalit në burgjet serbe, por nuk ishte e nuk është kusht që pas burgut të bëhej president. Populli në Kosovë sheh e di shumë më shumë se sheh e di Qosja e Demaçi, i cili di me ba burg, por nuk mundet me udhëheqë Kosovën e as politikën pasi i ka mbetë ora të Enver Hoxha.

Po Qosja pse nuk është kujtue më herët për Demaçin… Qose, ky idhnak i madh por jo aq sa Rugova, mund tu binte këmbanave të alarmit se kur u bie ky kembanave ato dëgjohen shumë dhe ngrenë në këmbë njerzinë dhe të apelonte, pse nuk prodhohet asgjë në Shqipëri e në Kosovë, pse shembim të vjetrën dhe varrosim të renë, pse shembim diktaturën e një sistemi e varrosim çdo sistem duke e lënë vendin në dorën e diktaturës së anarkisë, në pornodemokraci deledashësh e pederastësh pinjollë të bllokut komunist me rrënjë në Beograd. Mua më dhemb Rexhep Qosja ndaj shkruaj. Jo se ma ka zanë diellin apo më ka luajtë gurët e kufinit.

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Essat Bilali thotë:

  Shkrimi z. Rexhep Sahut kundër akademik Rexhep Qosjes, m’u duk më i fortë se felilipiket e Demostenit. Por unë dua t’i kujtoj diçka z. R. Shahut. Një mik në Kosovë kur llafoseshim për këso punësh, më tha. Ishte e vetmja rrugë jo vetëm të mbijetosh, por edhe të bëhesh diçka. Këtu nuk dua të racionalizoj ndonjë krim, por due të tregoj se ata njerëz atje nuk e kanë pasur lehtë, sepse janë luftuar edhe ideologjkisht dhe shqiptarësisht.. Po edhe sikur të ketë bërë akademik R. Qosja ndonjë gabim ato që e akuzojnë disa katundarë dhe disa intelektualë, vepra e R. Qosjes, me të cilën jam rritë edhe unë, si me atë të I. Kadaresë,a thua se nuk është e mjaftueshme që të flitet pak me më konsideratë për ata njerëz që kanë dalur nga ferri i dyfishtë?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. berisha thotë:

  Me pelqern shkrimi i Rexhep Shahu, me vjen keq qe e paska emrin si te Qoses.Rexhep Qosja sipas meje eshte person i ngarkuar me ngarkese fashizoide. Me pare duhet te shkoj te psikologu per kontroll se sa te jepe intervista ne TV.Nuk e din i gjori se te fyesh personalitete te medha te kosoves ke fyer tere kombin, Cfar akademiku eshte, nuk di a i lexon kush librat e tije. E kisha kshillue edhe pse jam me i ri ase ai shum dhe me i pa arsimuar se ai shum qe te rin i qete, te jetoj jeten qe i ka mbetur. Pleqeri te rehatshme dhe pa smundje.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 3. SHEFKI ALITI thotë:

  JU UROJ PER SHKRIMIN Z REXHEP SHAHU…
  QOSIQI ESHTE GJITHNJI NE TV E TIRANES KUR VJEN ME E PRANU SHUMEN E MADHE TE PARAVE SI KESHILLTAR SPECIAL I EDI RAMES PER LIDHJET ME BEIGRADIN…Z.REXHEP SHAHU FLEET DHE SHKRUAN PER PERSONIN QOSIQ QE NUK SKUQET NE FTYREN E ZEZE … QOSIQI ISHTE NEPER TUBIMET KUR PARAAT E MILLOSHEVIQIT I VISHIN FLAKEN NE 1997 SHQIPERISE…QOSIQI KUNDER S.BERISHES, RRUGOVES, HASHIMIT, BASHES, ISMAIL KADARESE E TJ FIGURA KYÇE TE SHQIPTARVE…QOSIQI KUNDER GJITHVE SJELLET SI IDIOT PYS AKADEMIK… QOSIQI=ENVERIST FLLIQAN, QOSIQI=RAMIQI TE NJEJTIT PEDERAST KARAKTER…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 4. Tastimonium Paupertatis thotë:

  Ne vitin 1979 rexhep qosja, e botoi librin kunder Kosoves memtitull ” morfologjia e nje fushate” ……nente cilen kritikonte memse shumti asokohe Fehmi Aganin, por edhe te gjithe te tjeret, perveq behten e vet. Me se interesanti eshte se ky liber antishqiptar i qosjes u botua ne Serbi e jo ne Kosove. Pra me 1979 ne vitin e fundit te nje periode 6 vjeqare te relaksimit te Shqiptareve ne KOSOVE 1974-1980. Qosja si nje qetnik e boton librin ne KRALJEVE, e jo ne Prishtine…..!!!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!,!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...