Published On: 21 Prill, 2016

O Ramush familja Osaj po e pret rrëfimin tënd për Rexhën e vrarë!


Kanë kaluar 17 vjet nga njëra prej ngjarjeve më tragjike në Rrafshin e Dukagjinit. Në ditën e hyrjes së forcave të NATO-s, Rexhë Osajn me katër shokë do të kapej me forcë nga luftëtarë të Ramush Haradinajt, dhe nga qendra do të dërgoheshin në zyrën e të ashtuquajturit perfektit të Pejës, Ethem Çekut, tashmë dy mandate dekan në Fakultetin e Edukimit në Universitetin e Prishtinës.
Daut Haradinaj ishte i akuzuar për vrasjen e 4 ushtarëve të UÇK-së menjëherë pas hyrjes së NATO-s në Kosovë, Sinan Musajt, Rexhë Osajt, Ramë Idrizit dhe Bashkim Balajt, dhe ishte dënuar në gjykimin e nisur në vitin 2002 i njohur si gjykimi i grupit të Dukagjinit
Nga pesë të arrestuarit, njëri prej tyre Muriqi, do të arrinte ti shpëtonte plumbave, pasi më parë ishin dërguar në malin pranë, vendin e ekzekutimit. Mos dëshmia e të vërtetës nga Ethem Çeku, tregon për nivelin e edukimit në vendin tonë dhe për tredhjen e Universitetit.
Që atëherë familja e Rexhë Osajt, do të jetonte me dhembjen, por edhe me ankthin e jetës për shkak se ‘lufta’ për ta nuk kishte mbaruar.
Në vitin 2006 do të vritej në rrethana, që tashmë cilësohen të paqarta, edhe vëllai i tij Afrimi.
Por, koha nuk po punon më për të dyshurit për krime. Ramushi ose duhet ti dorëzojë para drejtësië fajtorët, ose do të duhet të jap vet llogari. Një dënim i dhënë në këtë proces gjyqësor duket se nuk i ka përmbushur as pritjet e familjarëve.
listën e atyre që u vranë, të cilët ishin në listë si dëshmitarë kundër Daut Haradinajt dhe disa foto të atentatit ndaj tyre.
Lista e dëshmitarëve të vrarë
Kjo listë është publikuar nga Leotrime Osaj.
-Tahir Zemaj, i vrarë në një atentat në hyrje të Pejës së bashku me djalin Enisin dhe kushëririn Hasanin.
-Ismet Musaj i vrarë në vitin 2001 pak para se të thirrej në gjykimin kundër “Grupit të Dukagjinit”.
-Sadik Muriçi i plagosur në vitin 2002 në Pejë.
-Mirth Muriçi i vrarë me armë zjarri në vitin 2002 në Pejë.
-Bekim Mustafa dhe Avni Elezaj të vrarë me armë zjarri në Pejë në vitin 2002.
-Smajl Hajdari i vrarë me 17 shkurt 2002 në hyrje të shtëpisë së tij, edhe pse për këtë dyshohet një grupim kejt tjetër.
-Ilir Selimaj me gruan dhe vëllain Feridin i vrarë në një pritë
-Sebahate Tolaj dhe Isuf Haklaj polic të njësitit hetimor në regjionin e Pejës të vrarë në një pritë përderisa ishin duke shkuar në punë.
-Sadik Musaj i vrarë me 1 shkurt 2005
-Sinan Musaj i vrarë me 14 qershor 2005
-Gjeladin Musaj i vrarë me 16 qershor 2005
-Kujtim Berisha i vrarë në një aksident në Podgoricë në vitin 2007.
Ramush familja Osaj, po pret të dëgjojë rrëfimin tënd, duan ta dinë të vërtetën!
Shqiptari.eu

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-si-u-bastis-ministria-e-mbrojtjes-e-kosoves-nga-policia-shqiptare-arrestime-dhune-fyerje/

http://www.shqiptari.eu/tallet-keq-kadri-veseli-me-hajredin-kuqin/

http://www.shqiptari.eu/skandal-urrjetja-sllavo-enveriste-nuk-lejon-rindertimin-e-shtepise-se-gjergj-fishtes-poetit-kombetar/

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Xhevat thotë:

  Unë dhe Jo vetëm unë, por të gjithe shqiptaret e vërtetë të cilet ne damaret e tyre kalon gjak shqiponje të paster kerkojm te dime se perveç atyre që dhan jetën per çlirimin e pjeses se shqiperis etnike kosoven per bashkimin me shtetin mem,nuk besoje se te gjithe ato qe sot jan gjalle dhe që kan marre dy pushtetet per keto vite ate politike edhe ate ekonomike ne kosove jan te gjithe me gjak serbosllave ne damaret e tyre edhe te gjithe keto gjate luftes nuk kan luftuar serbet por kan luftuar shqiptaret me gjak te paster shqiponje këto të gjithe pa perjashtim duhet të paguajne gjakun e të gjithe atyre që keto kan vrare direkt ose indirekt duke i treguar tek çetniket e sheshelit apo sllobos siç ben me heroin e kombit Komandanti e uçks Adem Jashari dhe familjen e tije.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Idriz thotë:

  Zotri Pashku,ishte ne gjykim Ramush Haradinaj,dhe e spallen te pa fajshem grupine Dugagjinit,çka po done ti zotri ma teper.Me qen e vertete siq e cekni ju zotri familjaret e viktimave nuk do te preseshin kaq kohe ma e vrare ndonjerin nga familjet e Haradinajve.Neqoftese eshte ngrere pitja,tepsia ka mbete.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(3)
 3. Pashki thotë:

  E kamë then dhe prap po e them se Ramush Haradinaj është Kryekriminel i Dukagjinit, e jo Kryetrim i Dukagjinit. Ramushi së bashku me Hashim Thaçin e kan vendin në BURG.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(11)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...