Published On: 17 Mars, 2016

O NANO -MILLO – MAJKO… Marrëveshja e Ohrit të drejten e shtetësisë ua mori shqiptarëve, e ua dha pakicave!

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/cmenduria-studentore-baballaret-i-paguajne-te-studiojne-ata-behen-vehabi-e-faqezi/

Ahmet Asani
Për ta marr shtetësinë e Maqedonisë nuk mjafton fakti që je lindur nga prindër të cilët po ashtu janë të lindur e rritur në Maqedoni, nuk mjafton as fakti që vet ke jetuar, je shkolluar e ke punuar me dekada në vendlindjen tënde! Për ta marr shtetësine e Maqedonisë mjafton të deklarohesh se nuk je shqiptar! Mund të deklarohesh ta zemë se je nga cilado pakicë e panjohur në botë, shembull goran ose pomak apo edhe cincar! Mund të deklarohesh se je përzierje bullgaro-sllave – sallat Maqedone, as nuk ka nevojë të jesh i lindur ose të kesh jetuar në Maqedoni, mund të jesh nga cilido shtet fqinjë, me rëndësi është vetem që ti të mos jesh shqiptar!
Eh, më ra ndërmend refreni NANO -MILLO – MAJKO – DOKLE, refren ky që ka kuptim në disa gjuhë të sllavëve të jugut dhe i përshtatet kontekstit, refren ky i cili del nga disa emra të politikës shqiptare në të Tiranës, politikë kjo e cila ka vendos të mos merret me shqiptarët e Maqedonisë sepse është e nxënë me çështjen ‘madhore të bashkimit kombëtar’ – e që i bie prishjen e shtetit të Kosovës dhe ndarjen e territorit të Kosovës mes Serbisë dhe Shqipërisë!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Lumjani thotë:

  Goranet e Kukesit,mes te cileve edhe Namik Dokleviqi bullgaret i trajtojne si te tyre.Shume expedita bullgare kane ardhe ne ato ane.Shume gorane kane marre pasaporta bullgare.Ne fillim te viteve ’90 goranet thonin jemi serbe dhe vetem atyre u jepte vize ambasada yugosllave.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)
 2. A Sami. Xhaferi thotë:

  Kjo Nuk asht gja e re se me ka ndodhur Mia me vitin2013isha dhe merlo a letter njoftimi dhe passport. Me than se Nuk jam I Regjistruem me librin Amez. Me gjithse Dokument Kisha certificate Te. Mattress librezen e ushtris dhe nji pasaport Te ish. Jugosllavis Me. Rafuzuan. Por in Mburrem me. Pasaport in American.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...