Published On: 29 Mars, 2016

Nuk di më kush qenke ti Ibrahim Kelmendi! Flet hapur për ndarje parash!

 

 • Prononcim si rezolutë ndaj Ibrahim Kelmendi

Diana Rexhepi

Disa herë e kam lexuar tekstin e Ibrahim Kelmendit. Në të vërtetë, më shumë se disa herë. E pyesja veten a jam duke e kuptuar mirë atë çka është duke e thënë – shkruar Ibrahim Kelmendi, a jam duke e kuptuar me saktësi këtë prononcim të tij?! A është duke folur-shkruar Ibrahim Kelmendi për merita, dhe konform kësaj nga komoditeti i jep vetes liri, të thotë që mundet dikush të merr përqindje nga fondi “Vendlindja Thërret” për meritat që ka për luftën çlirimtare?! A e kam kuptuar mirë? A është e mundshme që këto fjalë ti thotë Ibrahim Kelmendi? A është e mundshme? Së pari, kush nga neve me aq lehtësi mund të flet për merita të veta, merita personale dhe pse të flitet për merita? Mund të flasim, dhe duhet të flasim për fakte, për hirë të faktografisë apo për punën e bërë, por JO për merita. Më andej, nëse dikush jep diçka, bën diçka, me vullnet, nga vullneti i Mirë, domethanë vullnetarisht, andaj nuk i takon, me të gjitha pika të Parimit për Moralin dhe/apo Virtytet, të kërkojë diçka anasjelltas e as më pak të flet në kategori të meritave. Bile bile as të pret nga dikush që ti jepet diçka, shkaku se ai, dikush, bëri diçka për dikë apo për çështje, me Vullnet të vet. Vullnet i Mirë, Vullnetarizmi nuk është kategori dhe ASNJËHERË nuk do të jetë Kategori që MATET ME ÇMIM. Ngase ashtu vulgarizohet Vullneti i Mirë, Vullnetarizmi. A kërkoi dikush nga unë apo nga Ibrahim Kelmendi, apo nga Bekim Berisha Abei, apo nga Agim Ramadani, apo nga Xheva dhe Fehmi Lladrovci, apo nga Rama Cervadiku, apo nga të tjerët, a kërkoi dikush që të bëjmë diçka, a na kushtëzoi dikush, me diçka, të angazhohemi për Kosovë, për Kosovë të Pavarur, për mbrojte të Kosovës, në mënyrë si dijmë apo mundemi? A kërkoi dikush i treti që të bëjmë këtë punë? KUSH e kërkoi këtë punë nga ne, kush konkretisht, cili person me emër dhe mbiemër? Askush këtë nuk e kërkoi nga ne. Dhe konform kësaj askush nuk na ka borxh asgjë, Neve na shtyri ajo që çdo njeri e ka në vete-Ndërgjegje. E nga Ndërgjegja buron Vullnet i Mirë. Si akt që krijon zinxhirë e pastaj spirale të Vullnetit të Mirë. Që në fund të fundit, sipas Ligjit të Fizikes, na kthehet si Vullnet i Mirë. Dhe nuk matet me çmim. Kurrë, me dy KURRË. E jona, nga Ndërgjegje dhe Vullnet të Mirë i yni, personal, ka qenë ti bijmë Kosovën deri në Liri dhe Pavarësi. Dhe asgjë më tepër. STOP aty. Puna jonë aty mbaron, merr fund. Tutje, tjerët. Persona kompetent për ndërtim të shoqërisë civile në Kosovë. Ajo quhet Vullnetarizëm, Vullnet i Mirë. Në të kundërtën është kalkulim. Dhe e njollos, e përlyen mundin, Vullnetin e Mirë. Dhe nuk kategorizohet më në Vullnet të Mirë. E aq më pak mund të jepet hapësira që dikush ta quaj këtë “Merita”, apo ta kategorizojë si Meritë. Fjalë të rënda je tuj fol për Fadil Demirin, Ibrahim Kelmendi. Shumë fjalë të randa. Në finale, kush qenke ti Ibrahim Kelmendi, në të vërtetë tash mbas të gjithave, dhe neglizhencës tënde ndaj vrasjeve të shqiptarëve të bëra nga krahu i UÇK-së, të cilit i ke takuar edhe ti, e sidomos ndaj vrasjes së Ministrit të Mbrojtjes të Kosovës, kolonelit Ahmet Krasniqi, dhe pastaj Tahir Zemës dhe tjerëve, unë nuk dij më kush qenke ti. Në të vërtet nuk di kush qenke. Dhe pse po gjuan me baltë në të tjerët, dhe në vetveten në fund të fundit, në atë çka ke bërë të mirë, nga vullneti yt personal, për popullin tënd?! Për të njëjtin atë popull të Bekim Berishës Abeit, popullin e Adem Jasharit, popullin e Xhevë dhe Fehmi Lladrovcit, popullin e Agim Ramadanit, popullin e Ahmet Krasniqit, popullin e Fadil Demirit, popullin e Afrim Shurecit dhe shumë të tjerëve. Për të njëjtin apo, jo, popullin tim në fund të fundit. / Vijon/ SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/o-tradhtar-o-kurvar-shporruni-nga-atdheu-turp-turp/

http://www.shqiptari.eu/tmerrues-okb-ja-kishte-fshehur-raportin-kanceri-dhe-leukomia-ne-kosove-nga-uraniumi-i-varferuar/

http://www.shqiptari.eu/qeveria-e-maqedonise-i-ka-shpallur-lufte-kesaj-video-don-ta-zhduk-video/

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. daja thotë:

  per Amet Krasniqin mese miri edin Agimi nga Ferizaji ai qe ishte afer gjithmon ai duhet te tregoj kush e vrau

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. daja thotë:

  per Tahir zemen dihet ku eshte shkollu dhe si ka punu me hot e Podujeves 30 vjet me serb 1 muaj ne Kosov tash patriot

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. David thotë:

  Po mos u habtni se I K dihet tash udb se paguan ka met pa pare ku tradhtar se nga spijunazha e tij u vran ne gjermsni vllezrit gervalla

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 4. Sinan Kastrati, Suedi thotë:

  Dianë, të përshënde!
  Më në fund e the ate që duhët thënë. “Më mirë vonë se kurrë”
  Dianë, njeriu i mirë nga i keqi dallohet për “sende të vogla”. Të dytë gabojnë, edhe i miri edhe njeriu e keq dhe të dytë mund të hetohe,(të zbulohën, të dalin në gazetë…) sikurse rasti i juaj, Dianë dhe i Ibrahim Kelmendit por dallimi në mes të mirit dhe të keqit, (Dianës dhe Ibrahimit) ketu dallohet dhe marrin kahen e duhur: Të mirit, nuk i vie keq pse është hetua nga të tjerët por pse ka GABUA ndërsa të keqit nuk i vie KEQ pse ka gabua por pse është marr vesh nga të gjithe e se ka gabua e nuk mund të bëjë më të KEQIA që edhe ashtu kanë bërë mjaft.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...