Published On: 29 Janar, 2016

O biri jem: Atë ditë kur t’prun n’oborr, me duart e mia gjakun tan e fshija

 

 

Sot mora guximin me zgjat dorën e me t’prek

N’ftyrën tane, se pom thojn se ti je, e nuk ke vdek

Po hajt thash lokja t’jau maroj qejfin, se kokan t’ri

E t’ledhatova me duart e mia, që i ka tha kjo pleqni.

 

Po o biri jem

Nëse ti sa ishe gjallë me mashtroje me hilet e tua

Mi vidhje flijat, pitet, e bakllavat e bajramit, e i hankshe me shokt e tu

E un bahesha kinse nuk po t’hetoj

Këtë e bëja se të doja, jo se nanën plakë tanen dikush mund ta mashtroj

 

O biri jem

Atë ditë kur t’prun n’oborr, dhe me duart e mia gjakun tan e fshija

Ishe i ngrohët, dhe gjaku yt i njomë kishte aromë lulesh xheneti

Por sot, ah sot ky hekur i ftoftë, sa shumë i ngjan zemrës time,

Dhe gjakut tim që është ngrirë nën lëkurën time.

 

O biri jem

Kta t’gjallit bajn pazarllëqe me kokën tane, e me trupat e shokve tu

Ju ndreqin ksi – se nana po harroj çka po ju thojnë – busta a skulptura a nuk po e di si

E i mushin gjepat e tyre me pare, e me to blejnë kerre e bëjnë shpi

Po kush prej tyre snaj qeli derën, e me i pa fmit e tu se si i ki.

 

O bir i nanës

Po m’vje marre me t’than, se hala shpija asht ka na pikon

E hala me qebet që na i pate ble ti, trupin po e mlojm

Hala dritaret qysh naj theu shkau na kan met

E a mërdhihen fmit e tu, me nanen kush sot s’po vet

 

O sokoli nanes

Deshta me ju than se ky pasha Zotin nuk je ti

Se ti se pritshe nana met puth, po nga të puthurat faqet mi bajshe mavi

E thojshe edhe njëherë loke du fort met shtëngu

Se babushi me ba mem pa ka me m’sjell dru

 

Ah trimi nanës

Nuk pot tham eja, se un ne paq shkru Zoti te ti po vi

Po pom dhimen kta jetima, kta nipat e mi

Që veni i vet ju ka ba si ven i huj

S’paska ma keq se me hjek jetimi për bukë e uj!!

 

O djali nanes

Sot hajnia venin ton e ka mlu

Me rrena e me dallavere shpirtin te huna naj kan pru

Shyqyr Zotit që shkove me faqe t’bardh

Se t’ishe ba si kta, shpirtin me qeto dur nana ta kisha marr.

 

 

Rijad H. Imeri

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...