Published On: 29 Janar, 2016

O AXHË…..!

Më vjen të qaj dhe atyre lotëve s’po u bëj ballë dot, ndoshta sepse më mungon, ndoshta sepse mjaft jam tretur plotë 6 vite brenda vetes, apo ndoshta sepse ka filluar që të shterohet fryma bashkë me jetën.
Kjo qetësi po më vret dhe ajo po shkakton një vullkan të madh. Brenda zemrës sime të vogël, e ai vullkan po pushton pastaj çdo cep të trupit tim, bashkangjitur me dhimbje, lot e mall.
Më kujtohet kjo datë para 6 vitesh kur u zgjova në mëngjes dhe bëra rutinën time (lutjen për ty që të shëroheshe), por nuk kaloi fare kohë dhe unë e kuptova atë lajmin e kobshëm që petkun e bardhë të dimrit e kishte bërë të zi për tërë botën. Mjaftoi ai çast që unë sot të gjendem para këtij guri gjigant me mbishkrimin e emrit tënd, e jo para teje, mjaftoi që sytë tanë lotin ta bëjnë bashkudhëtarë të jetës, dhe mjaftoi vetëm ai sekondë që jeta jote të kryej misionin e saj, por jo edhe tëndin.
Atë ditë pash në të vërtetë se kush ishe, ku kishe arritur dhe ku mendoje të arrije.
Ndërsa, sot unë të shoh vetëm në fotografi (në atë fotografi që për ditë me radhë u luta për ty), dhe të shoh në sytë e atyre që la pas vetes, të shoh në çdo hap tonin si udhërrëfyes i ndrituri ynë.
AXHË u bënë 6 vite pa shpirt, pa frymë, pa buzëqeshje nga zemra (reale), thjesht 6 vite pa ty, krenarinë tonë!
AXHI FADIL teksa të shoh në një yll aty tani, dua të shpresoj që të të shoh edhe njëherë kurdo qoftë, dua të më japësh kurajo dhe të ma tregosh rrugën e drejt, t’i gjendesh afër gjithmonë asaj që është krenare me ty dhe që e di sa e doje ti dhe sa të donte ajo ty.
AXHË dashuria nuk po shteron, në të kundërtën ajo po rritet çdo ditë e më shumë dhe po ujitet me lotët e syve të mi, vetëm për ty sepse ty t’kisha Axhë, mik dhe udhërrëfyes gjatë gjithë jetës!
Të kujton me shumë mall mbesa (çika) jote e vogël në këtë 6 vjetor të ndalimit së ndjeri fizikisht pranë teje.

Të don fort o AXHI FADIL e jotja Eli

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...