Published On: 16 Korrik, 2016

O Adem Demaçi, rrëfe para se me vdek se ishe luftëtari ma i madh i jugosllavizmit, se ti ishe ma shka se Bora, e Nikolla ishte Ramizi

Bile ti nuk dojshe as shyp me na folë

Shkruan: Ejup Prishtina

Adem, na të kemi lutë si shok qe disa vjet rresht, me dalë haptas bashk e me ju kallxue shyptarëve t’vërteten. Na, shokët e tu t’ushtrisë, nuk dojmë me dekë edhe me e marrë rrenën me veti n’vorr. Dil edhe ti, e kallxoju drejt shyptarve se as ti nuk ke guxue me i thanë ushtrisë Tites, jo, unë nuk due me ta kry ushtrinë. Dil, edhe kallxoju drejt tanve, se edhe ti bashkë me neve je kanë ushtarë. Bile ti je kanë sekretar politik n’qat ushtri, e edhe ke majtë “politiçka nastavë”, qi asnjanit zani s’guxojke me ju ni. As shka, as hrvat, as slloven, e asnja tjeter hiq nuk ka guxue zani me ju ni, kur ke majtë ti fjalë Adem. Edhe zavendsi yt, Nikolla Shoshkiqi, me neve ushtarëve shyptarë asht sjellë ma mirë se ti. Bile ti nuk dojshe as shyp me na folë. Po t’shkruejmë edhe kësaj here, dil e thueju njerzve t’verteten, e mos e le shkaun me luejt me shyptarë, n’kohën kur as na e as ti nuk kemi mundsi me ju përgjegjë. Deka nuk nalet. Tanë bashk për qat udhë jemi. Dije Adem, se prej shokve t’ushtrisë jemi metë edhe nja 4 a 5 gjallë, qi të njohin ty e qi ti na njeh mirë.
Për ata qi kanë dyshime në deklaraten teme. Ademi mue ma ka marrë librezën dhe m’ka përjashtue nga partia. Kjo ka ndodhë në kasarnen e ushtrisë n’Dellnice të Kroacisë. Deshmitarë aty janë kanë edhe Shaban Shala, Sinan Jashari e nja 10 shyptar tjerë. Emnat e tyne i dimë na, e i din edhe Ademi. Bile, kur m’ka përjashtu mue Ademi nga partia, Shaban Shala i ka thanë Ademit: Ti edhe Nikolla jeni sikur Bora e Ramizi. Dallimi i madh asht se ti Adem je Bora, e Nikolla asht Ramizi.

 
Displaying 20 Comments
Have Your Say
 1. gezim maloku thotë:

  Fatkeqesia e shqiptareve, ndpdhi ngaqe komunizmin e moren “borxh”, nga ” Miku me I madh” I kombit, nga Shkau. Dike qene te pa after the krijonin nje Parti Komuniste, pa ndihme nga jashte dhe the mesuar me ndjenjen e inferioritetot ndaj “The Medhenjve”, ata zgjedhen Serbise, per me marre Specin e Kuq, per “Corben e Prishur”, qe I mundoi per 50 vjet, duke vjelle helmin Serb, mbi popullin shqiptare, ne Kosoven e Shqiperi. ” Kur me no Mik Serbise, mos thuaj se ke Armiq ne kete Bote ! Ku qe shkaku, qe Kulaci u gatua me Miell venfi, por “Ustai”, qe e gatoi, ishte nga Vendi Mik, qe kishin ta hante dhe kocken ta bluante. Sa per ” Bacen Adem”, nuk duhet me e no me fan, se ma pare ate Kulac, e pat honger Fadil/Enver Hoxha, Ali Shukriu me shoke dhe Koci Xoxe, Mehmeti e Kadriu dhe krejt berllogu komuniste ne the dyja anet e kufirit, qe u perpoqen “Me I venue Vetulla dhe ja nxorren syte”, Names Shqipni. Pak, baca, shkoi ne Ushtrine e Titos, u no edhe Komisar Politik dhe ” Per ideal the Partise” u no ma komuniste se Tito dhe ma Shka se Shkijet. Kjo ndodhi edhe me Cobanet e Shqipnise, qe lane Dhite dhe u bone Zabite, por Salep Sulltanit UA hoqi kryete.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Kola thotë:

  Ademi eshte i burre i mire kur nuk flet.
  Ademi ka qene komunist agresiv, dhe i atille mbetet deri ne keto caste,
  nje titisto-enverist i pandreqshem.
  Ish shoku i ushtrise se tij foli, ne se Ademi ka gje kunder ta pergenjeshtroje. Por e keqe eshte kur kori i perbere nga injorate (me se shumti) por edhe nga ndonje spiuni te hershem te UDB-se leshon pilula.
  Historia nuk shkruhet nga burracaket dhe me doren e te tjereve. Ademi ka vjedh historine, sic ka vjedh edhe famen e librin ae nuk e shkruajti kurre.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 3. une thotë:

  akoma paska Gomar…. paska pas fuqi ateher sdi pse nuk te paska myt e met gjujt ne prrue qe mos me dit na qe po ekzistojkan edhe kso muta.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(2)
 4. Gjaku Shqiptar thotë:

  Disa nga hqiptaret janë për ti studijuar në qendrat klinike psikiatrike.
  Si ka mundesi që të flasish per Ademin në këtë mënyrë të turpshme,që ai ishte shembulli i rezistences tone kombetare.A e kuptojne ata qe e shajn!se Adem Demaçi ishte ai që të gjithë popullin e Kosoves e mbajti me shpresë të liris?A e koptojne këto njerëz se deri tek demostratat dhe çlirimi i vendit ishte ideologjia e Adem Demaçit,te gjithe ne studentet frymzoheshim nga librat ilegale te Adem Demaçit”Gjarprijt e Gjakut”,andaj ishin ato që ne na frymzuan ne demostraten e “81.Ademi ishte udheheqes i demostratave te 1968 kure aty u fitu flamuri dhe universiteti.Ky farë Ejupi ende qan për librezen dhe partin!ku thotë se:”Ademi mue ma ka marrë librezën dhe m’ka përjashtue nga partia”,çfarë naiviteti i këti qyqari e matë Adem Demaçin me librezen e ti komuniste.Ademi i paska trajtuar keq,po nuk e kuptoje se çfarë ushtrije paske kry ti Ejup?se atje ku e kemi kryar ne t’ka hanger furra nese nuk i ke kryar detyrat që ti kanë shtruar,kështu që Ademi ka kryar ato që ja kanë parashtruar,që mesiguri e ka bërë për mos të bin në sy.Dihet mirë se sa bij nanash kanë ardhë në arkivole nga ajo ushtri.Andaj Ejup Prishtina nuk ishte argument ajo që ju e paskeni vendos për ta njollosur Ademin në shtratin e pleqëris.Adem Demaçi do mbatet njeriu më amblematik i popullit të Kosovës.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 5. ILIRIDA ISMAILI thotë:

  ADEM NUK LINDE KOSOVA EDHE 100 VJET ,ADEM DO TE LINDE NENA SHQIPNI , KURE TE BEHEMI TE TANE NJI , OPANGAT E LLOCIT FLASEN PER ADEMIN , SEPSE NE JETEN E TYRE KAN MBETE NE LLOC , KURESE ADEMI ESHTE LEGJENDE E PA VDEKSHEME , SIKUR TE KISHTE QENE ADEMI BORA , NUK DO TI NGRENTE 28 VJET BURG . PO EC MORE TEVEQEL EJUP LOPA E SHKO E REHABILITOHU NE NDONJE SPITAL PSIKIATRIK SE XHELOZIA ,NAIVITETI NUK TE LENE AS ME VDEKE …. SHQIPTARI KUR MBETET NE LLOC SI EJUPI , ATHERE MUNDOHET TA PERLYEN EDHE SHOKUN , MIKUN , PRA TE TILLE SI JUPA KA GOXHA NE MESIN TONE …,

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(2)
 6. ibrahim thotë:

  per me i la krejt kto gjynahe qfar ka ber mas burgut ky duhet te tregoi qfar esht biseduar ne Oslo e mos me majt fsheft kto biseda se ka deshmitar gjall qfar esht biseduar ne at takim..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(2)
 7. Arsim thotë:

  Veç nje politikan ne mesin e shqiptareve e kam njofte deri tash qe e ka thene mendimin e vet pa iu tremb syri qe dikuj po ia prishe qejfin ai eshte Adem Demaçi. Atij sot ia kane inat rugovistet e thaçistet sepse kur duhej, baca Adem i kritikoi pa pase frikë se do t’iu gjuhen ne shpinde sejmenet dhe sahanlepiresit e Rugoves e te Thaçit. Edhe ky fare zotnia qe i paska shkru keta rreshta qenka ose sahanlepires pse matuf bashke me ju qe iu paska pagu partia per me e njollose Adem Demaçin. Lajeni gojen para se me e permend emrin e Bacit Adem!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(17)
 8. Fantazia me e zeze njerezore eshte veshtire me e kuptuar kete ndjenje te urrejtjes ndaj NJERIUT UNIKAT qe na dha drejtim drejt clirimit tone nga Serbia e Jugosllavia. Adem Demaci ishte dhe mbeti IDOL PER LIRI,te cilin e ndoqem drejt clirimit .E takuam ne Staragradishke ku kaloi 14 vite burg, ne nje shtrat,ne nje dhome per 14 vite.Ai do te madherohet pas vdekjes prej gjeneratave te reja e jo nga keto mbetje te zeza qe nuk e duan veten,Kosoven dhe Shqiperine.Dikur e kan akuzuar qe po na e prishe rahatine me Jugoslavine.E kan akuzuar qe po kerkon me u bashkuar me Shqiperine,qe eshte i kuq,e cfare nuk ishte per ta.
  Ai ishte dhe mbeti TRUNG i forte dhe ju perballoi te gjitha furtunave qe e rrahen nga shume drejtime.Ai ishte dhe mbeti SHQIPETAR e MODEL UNIKAT i nje PRIJESI SHPIRTEROR te gjithe neve.Lavdi per HEROIN e GJALLE Adem Demaci!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(21) Nuk Pelqej(16)
 9. Zyfer Caco thotë:

  Ti Ejup mund të kesh disa shëmbuj negativë për legjendën Adem Demaçi, sepse dhe ai mund të ketë gabuar dhe mund të gabojë edhe sot, sepse çdo njeri gabon në jetën e vet.
  Po unë po të pyes, ti zotni a ke bërë burg titist aqë sa Adem Demaçi apo më pak po me të njëjtën akuzë si ajo ndaj tij?!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(22) Nuk Pelqej(14)
 10. haku thotë:

  Te thenat e z. Ejupi mund te jene plotesisht te sakta. Jo vetem Demaci por shume e shume te tjere kane patur sjellje te tilla, si ne ushtri po ashtu edhe ne administraten e shtetit jugosllav. Por edhe te ata shqiptare ka patur dallime: Fadil Hoxha me Ali Shukrin si dhe Mahmuti me RRahmanin kishin dallime ne ndenjenja atdhetare.Ka pase mundesi te veprosh si atdhetar dhe te mbetesh komunist ( normal ne leter e jo ne ndenjenja ) sigurisht se me kufizime. Atdhetarizmi dhe revolucioni marksist-leninist nuk shkojne bashke. Ketu ishte e meta e z. Demaci. Ne burg Demaci nuk iu dha shqiptareve asgje tjeter pos ceshtjes se te burgoseve politik-mandelizmin, kjo ishte nje merite e madhe. Por, mendoj se ne liri kishte me qene kontributi me i madh po mos te ishte ceshtja e ideologjise antishqiptare marksiste-leniniste. Nuk me ka elqye fare mendimi i tij se populli nuk din kene ta zgjedhe per ne Parlament. Nuk di te mendoje sic thot e mendon i MADHI. Nese nuk ia pranojme meritat, duke mos ia harruar te nmetet, atehere edhe ne kerkoijme veprim sipas mendomit tone.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(12)
 11. Ibish Neziri thotë:

  Se përjargen llapaqenë të ndryshëm kundër Nderit të Kombit Adem Demaçit nuk është edhe aq befasuese se qenët, pavarësisht race, pa ngrënë m… nuk rrinë, por se iu bëhët pjatë një portal që pretendon shumë, këtë mos me ta marrë mendja!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(18) Nuk Pelqej(16)
 12. Mal uka thotë:

  I nderuar Sinan Kastrati , Emnin Adem Demaq e pata
  mesue si shume i ri ! Ne ate kohe kur na duhej sepaku
  nje emer qofte iluzion per te ndertue ndjenja patriotike
  Burgagjiu Adem e tregoj ndertimin e tij pasi doli nga
  burgu Shume me vend pate thane i nershmi profesor
  Mark krasniqi:- Do ishte fat imire per Ademin sikur te
  vdiste ne Burg Jo qe Marku ia deshironte vdekjen por
  ia deshironte famen me fantazi te krijuar tek populli E ate fame e rrespekt vete Ademi e rrezbiti e sakatoj !
  As si kryetar i gabelve nuk pate sukses llafazani
  Adem Llapatani Ne oda shqipetare burrat kan lane fjale
  qe per kohen kur Ademi ishte i ri Ka pase vlere me saktesi
  Ata burra ne ate kohe kane thane. Nje burre qe ne ode
  flet para burrave dhe thot mka pas thane nana Ai burre
  veq eshte mashkull e asgja te burrit nuk ka ! Baci i jone
  Kurr nuk ka tregue ndo nje fjale qe ia ka lane baba Zeqir
  Veq nana E nana e tij ma larg se te qulina ,e bunari tybe
  nuk pate shkue Pra nje nane analfabete , e ngujuar mrenda
  tradites qe ziti i oborrit ia ka nale edhe driten e hanes
  eshte bere imperativ i ndertimit te patriot Bacit ton !
  Baci ma shume e ka deshte Vuko Drashkoviqin se Sa Ibrahimin
  Pra ky baci i jone ish kane fort karrathi Une diku ia
  kam shkrue nja dy tri Vargje
  Bac Ademi rrin nkrevet
  Veht me vehti fshane e flet
  Haj medet mka rroke pleqenija
  Pa temel met ballkanija
  Se ntish kane baca ma i ri
  Dej nRusi skish lane kufi ……
  Kusuret e gjynahet i dihen te marrveshja e osllos !
  Per te cilen kurr nuk foli zuzaku Bac Adem Llapatani !
  Pershendetje

  Përgjigjiuni
  Pelqej(25) Nuk Pelqej(17)
 13. Martin Uli thotë:

  Per ne Malsor Adem Demaci asht Hero i gjall para 30 vitesh ne Amerik me mija e mija Shqiptar prej tana krahina ku jetojn Shqiptart kemi marr pjes ne Demostrata ma teper se 20 her vec per ta lirue Mandelen Kosovar nga burgu famkeq i srbo malazezve. Une e njof Adem Demacin ne 4 vizita ne NY Detroti Washington Ju zotni ci paski pas qen ne ushtri jugosllave e ne burg e nifni ma mir. Por tash asht von me shkrue kunra ni Burrit 85 vjecar

  Përgjigjiuni
  Pelqej(18) Nuk Pelqej(18)
 14. fery thotë:

  Te njejtin mendim e ndan per Adem Demaqin edhe Vladimir Sheks, funkcionar i lart i BDK ( HDZ ) te Kroacise dhe shtetit kroat i clii i kaloi disa vite me Demaqin ne burgun e Gradishkes ne Kroaci ne fillimvitet e 80-ta.Bile per kohen e qendrimit ne burg z.Sheks shkroi edhe nji liber ku flet edhe per bisedat qe ai i kishte zhvilluar me Ademin dhe pergjegjet qe kishte marre.Z. SHeks shkruan edhe per qendrimun Demaqit me te burgosurit e rij politik shqiptar qe vinin ate kohe ne burgun e Gradishkes dhe diktatin qe ushtrone Demaqi karshi atyre te burgosurve te rij per te iu bindur.Librii eshte i shkruar ne kroatishte dhe doli nga shtypi me 1988 kurse , ne librarit e Kroacise mund te gjendet edhe sot….?
  Besoje se i nderuari z. Ejup Prishtina , deri sot do ta kete lexuar kete liber shume domethenes dhe interesant te z. Vladimir Sheks qe flete per kohen e qendrimit te tij ne burg bashke me Adem Demaqin

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(13)
  • Ibish Neziri thotë:

   Pse bre po rren?
   Po kurr nuk e ke lexuar librin e Sheksit. Po Vladimir Sheksi krejt tjetër thotë për Demaçin, po ti që fshehesh pas nofkave na e sjell si faksimil vetëm një faqe në të cilën shkruan si thua ti për Demaçin.
   Juve rracë e ndyet rrencash e shpifarakësh bukë e mëmëdheut u zëntë e u shofshi me arë e me farë, me mal e me vërri, me shpi e katandi!
   Po dil burrash e trego kush je, more qyqar!

   Përgjigjiuni
   Pelqej(12) Nuk Pelqej(9)
 15. Autokton thotë:

  Ademi nuk e pranon por krejt shqiptaria e din qe ky eshte nje jugosllav i perbetuar. Edhe krejt e din por edhe do te zbulohet qe ka qen prej viteve te 70- njeriu ma i rretikshem. Ka gisht dhe ishte arhitekt i shume vrasjeve burgosjeve te shqiotatve. Shkurt kjart edhe shqip ky eshte me te vertet nje ndyrsir jugosllave. Dhasht zoti cof ma shpejt por kur dalin ne drit edhe do gjana kan me ja kry nevojen per mbi varr kti llapjani….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(14) Nuk Pelqej(11)
 16. Sinan Kastrati thotë:

  Adem Demaqi eshte adoloshent. Ai “rreh” sikur me i pas 17 vjet. Ademi ka shume gjynahe. Sikur te mos mjaftohej, pasi del nga burgu, Ademit hyn me “yrysh” ne jeten politike qe sipas mendimit tim ishte gabim. Ai bashke me Bajram Kasumin ne “partine parlamentare” behen hor duke … e me vone e perjashton Bakramin ndersa vete Adem shkon ne Shqiperi dhe i “bjen ne gjunj” Fatos Nanos. Hyne ne KMLDN, qe mendoj se aty e ka pas vendin. Futet si “perfaqesues poltik” i nje ushtrie qe nuk dihej as kush e formoi e as kush e pagezoi e kish i printe. Delhi medje te behet edhe kryetar i shtetit te perbashket ballkanik. Ademit nuk i ka rreh sakica kurr me nje vend..
  Adem, nje dite do te skuqen edhe te “afermit” e tu me sjelljet tua qe ke pas ne burg. Ademi edhe te burgosurit shqiptare ne burg i ka shti me u rreh ne mes veti. Per Adem D. thot Kristofer Hill, ish ambasad. Anerikan ne Shkup, eshte NGATRRESTAR.
  sinan.kastrati@hotmail.com

  Përgjigjiuni
  Pelqej(34) Nuk Pelqej(19)
  • Shabi thotë:

   Redaksi e nderuar:Ju shprehim mirënjohje dhe Ju falënderojmë për të vertetat që po i publikoni për ti demaskuar disa fytyra pa fytyrë fare so kjo e “bacês Adem”.Unë po ceku vepre e tij të shkruar moti(gjarpijt e gjakut) per të cilën u bë bum në atë kohë,ndonëse nuk kishte 50-60 fletë,por kur e lexova shihej se “nama”e saj ishte se ajo shpërndahej fshehurazi.
   Demaskimin e parë të fytyrës së tij të vertet ai e bëri në Osllo,pastaj kur u bë pjesë e stafit të UÇK. Nderkaq vazhdoi më 2004 në trazirat e kobshme që e këthyen Kosovën dosa vite prapa.Ai me një fjalor plakash të mëhallës ne RTK e Hashimit dhe në Ktv e Suroshit volli mbi Presidentin të atëheshëm (tani historik)tëRepublikës së Kosovës çdo gjë që pat në planc pse ai nuk shkon në Çagllavicë për të dalur para protestuesve.Nga këyo dihet se edhe pat gisht në këto ngjarje të marra për të ardhur në krye të shtetit,sigurusht me qëllim që Kosovën ta bëj pjesë të “Ballkanisë”- fantazmë të tij.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(6) Nuk Pelqej(8)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...