Published On: 29 Shkurt, 2016

O Abaz Alia trego çka din për vrasjen e vëllezërve Gërvalla

Murat Jashari

Vëllai i Ismet Jasharit-Komandant Kumanovës pyet Ali Ahmetin

 “Letra e Shenjtë Nr. 4”.

 

 1. Këtë shpresë rinia e artë dhe populli shqiptar liridashës e kanë nga Murat Jashar Jashari.
  102. Që nga 15 Maji 2012 ora 03.26 jam më i fuqishëm se horrat, kodoshët dhe dilinxhinjtë, frymorë me dy këmbë, surat njeriu!
  103. Këtë force ma ka dhënë Zoti dhe drejtësia!
  104. Ti ju ke thënë shokëve se dy muaj ke qenë në burg, përveç atyre dy muajve që ke qenë në Dubravë, ke qenë në Kërçovë, a është kështu?
  105. Ju pritën mirë në burg?
  106. Me kë ishe në dhomë?
  107. Ditën çfarë bëje?
  108. Po natën?
  109. Nëpër salla – klasa kush ju shpinte?
  110. Ishin shqiptarë?
  111. Femra apo meshkuj?
  112. Aty ke filluar kursin, a po?
  113. Çfarë kursi?
  114. Mësuesit (oficerët) flisnin shqipen?
  115. Kishit literaturë për orët e mësimit?
  116. Sa mësues ishin që flisnin shqipen?
  117. Sa orë paradite kishit kurs ?
  118. Po pasdite, sa orë mësim kishit për atë kurs?
  119. Dreka (ushqimi) ishte i mirë?
  120. Po darka?
  121. Kohën e drekës, pushimin si e kaloje?
  122. Kush të shoqëronte?
  123. Mas orarit të pasdites kush të shoqëronte?
  124. Po në mbrëmje?
  125. Kishte femra aty te kursi?
  126. A ju sjellshin femra aty?
  127. Çfarë nacionaliteti?
  128. Në javë sa herë?
  129. Ata mësues që ju mësonin në atë kurs sa vjeç ishin?
  130. Nga cili vend ishin?
  131. Mësues sllavë a kishte që iu mësonin?
  132. Sa kanë qenë?
  133. Ishin të sjellshëm?
  134. Kishit tekste?
  135. Në cilën gjuhë ishin tekstet?
  136. E njehë gjuhën sllave?
  137. Për marksizëm-leninizëm dhe enverizëm nuk mësonit apo?
  138. Për organizatat atdhetare shqiptare a mësonit?
  139. Për cilat?
  140. Lëvizja ishte e para apo?
  141. A i mësonit emrat e atdhetarëve, idealistëve dhe enveristëve?
  142. Për brenda në hapësirën shqiptare jashtë Shqipërisë londineze, apo në Mërgatë?
  143. Për Jusuf Gërvallën, Kadri Zekën e Bardhosh Gërvallën a keni biseduar në atë kurs?
  144. A e dinit se ata veç ishin vra?
  145. Kur keni marrë lajmin se ishin vrarë?
  146. A e ke ditur se atë ditë më 17 Janar 1982 vriten?
  147. Ma të mirin informator e ke në Zvicër, apo?
  148. Kur e ke rekrutuar?
  149. Po për Ibrahim Kelmendin të kanë folur gjë?
  150. Po për Enver Hadrin të kanë shpjeguar?
  151. Për atë nuk të kanë folur a jo?
  152. Vetëm për atdhetarët, idealistët e enveristët, apo?
  153. Si e kalonit vikendin?
  154. Sa mësues i keni pasur?
  155. A e ka ditur familja se ku je?
  156. Gjashtëdhjetë ditë zgjati kursi apo?
  157. Diplomë nuk të dhanë apo?
  158. Po siamezin ku e çuan?
  159. Mbas dy muajve kurs, që mësuesit i kishit oficerë, ke ndenjur në vendlindje apo?
  160. Kush ta dha urdhrin me dalë në perëndim?
  161. Ndonjë mësues i kursit apo ndonjë tjetër?
  162. Sa vetë ishin pas teje rrugës për në perëndim?
  163. A ishte pas teje siamezi?
  164. Relacioni si ka qenë?
  165. Me çka udhëtuat deri në Zvicër?
  166. Te kush u vendosët në Zvicër?
  167. Shkas që jemi njohur para 28 viteve në Zvicër ka qenë Programi i Lëvizjes, apo?
  168. O Ali Ahmeti, nga baba e paraardhësve tuaj a keni pasur “rob” të gjakut të huaj në shtëpi?
  169. Kur ke dalë në perëndim, me urdhra të dy oficerëve që të përgatitën në atë “burg”, siç iu ke thënë shokëve të Lëvizjes, me kë menjëherë në Zvicër u takove?
  170. Saktë, ditën, datën, muajin e vitin, të tregosh takimin e parë që e bëre me “Muhametin”, (Emrush Xhemajlin) dhe me “Rrustën”, (Mustaf Xhemajlin)?
  171. Kush ishte me ty tek ata dy vëllezër?
  172. Çka ju the atyre?
  173. O Ali Ahmeti, çka të lidhë me atë djalin e ri që ia ka kontrolluar kutinë e postës Jusuf Gërvallës?
  174. A e dinte ty ai djali i ri ku e ka bërë gjumin sa ka qenë në Gjermani?
  175. A e din sa kohë (muaj) ka fjetur te Riza Saliu ai djali i ri, shoku dhe informatori kryesor, i yti në Zvicër?
  176. Po a po e din për kë e kam fjalën?
  177. Me çka e shpërblen rregullisht?
  178. Me para apo me çka?
  179. Për sa aktivist të ka dhënë informata apo ka spiunuar?
  180. Po për mua sa herë ka spiunuar?
  181. Përse i beson atij?
  182. Ku qëndron sekreti?
  183. Sa informatorë ke rekrutuar në Zvicër dhe në perëndim?
  184. Për Maqedoni, po shihet?
  185. A ka lidhje diç me 17 Janar (e diel) 1982?
  186. Ku ke qenë më 17 Janar 1982?
  187. Me kë ke qenë?
  188. Sa paqeta cigare pi në ditë?
  189. Kur je i shqetësuar sa paqeta në ditë i pinë?
  190. Çfarë marke të cigareve pinë ?
  191. Nja dy muaj ke qenë në burgun e Dubravës a po?
  192. Në dhomë me Agim Gashin, a po?
  193. Po në Kërçovë me kë ke qenë në “burg”?
  194. Ka pasur të tjerë shqiptar aty?
  JO!
  195. Pse jo
  196. Ka qenë “burg special”, apo Abaz Alia?
  197. Si ishin kushtet në atë burg special?
  198. A ju nxjerrshin në shëtitje?
  199. Sa here në ditë?
  200. Me përcjellës apo vetë? VIJON – SHQIPTARI.EU

http://www.shqiptari.eu/ku-do-te-gjesh-shpetim-ti-xhavit-haliti-dhe-banda-juaj/

http://www.shqiptari.eu/a-jeni-ju-kelysh-i-serbise/

http://www.shqiptari.eu/pse-ne-krye-te-aki-se-i-keni-vendos-mbi-30-vete-te-mup-it-kos-it-e-udb-es/

 

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Muzafer kumanovë thotë:

  O lulxim ramadani ki kujdes se qka flet se baci murat ka qen njeri I levizjes e ki I din xhanat nuk fol edhe pa baz po besoj se ki e flet te verteten se neve dikush kur na rren na mashum I besojm ati qe rren se ati qe e thot te verteten

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Mustafe thotë:

  Murat, ti shkon shpesh ne Maqedoni, dhe megjith demet qe is ke bere asaj, askush s te ka marre ne pytje. Murat a e din qe ka nje proqes te ligjshem te lustracionit ne Maqedoni. Ti ke nje dosje atje, ata jan te obliguar te ta japin. E ke pare dosjen tende ? Nese e ke marrë përse se boton? Po Xhemali yt perse se boton? S po flas më shumë, ti e din më së miri. Unë e kam lexuar dosjen tënde dhe të Xhemës. Duhet të te vij turp. Ndyrësyrë e UDB ës

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
 3. Lulzim Ramadani Kërçov thotë:

  O Murat Jashari nuk e ka boll mo me ato akuza pa baza për Ali Ahmetin nse je më i zgjuar urrno buo ushtrin lufto ne jemi pas teje me Ali Ahmetin por sta mban vetëm flet shkru si qent mbas gardhit lufta ska mbaruar urrno lufto ne me ali ahmetin do jemi pas jush ..

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...