Published On: 23 Shtator, 2016

Nxirren 59 kafka nga një shpellë afër Kërçovës

Një shpellë në afërsi të Kërçovës e njohur si “Shpella e kafkave” mban mister fatin e së paku 59 personave, aq sa është numri i kafkave të nxjerra nga një ekip i posaçëm.

Nën udhëheqjen e Prokurorisë publike themelore të Gostivarit një grup ekspertësh i përbërë nga speleologë, arkeologë dhe antropologë kanë arritur të nxjerrin nga shpella plot 59 kafka dhe eshtra të tjerë njerëzish, transmeton Zhurnal.

Të gjitha eshtrat do të dërgohen në Institutin e mjekësisë ligjore në Shkup ku do të bëhet ekzaminimi i tyre me qëllim përcaktimin e shkaqeve të vdekjes dhe eventualisht identitetin e këtyre personave – informon Zhurnal.

Banorët e zonës thonë se eshtrat ndodhen në shpellë prej afërsisht 50 viteve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...