Published On: 16 Tetor, 2016

Nxehet fort Abdixhiku ndaj analistëve në Shqipëri: Kosova do të bënte luftë për ju, e ju çfarë bëtë për ne?

Analisti Lumir Abdixhiku ju ka kundërvu fuqishëm disa analistëve në Shqipëri të cilët që nga vizita e Edi Ramës në Serbi dhe ndeshjet e para të Kombëtares së Kosovës në futboll kanë filluar të “vjellin vrer” nga Kosovë dhe kosovarëve.

Abdixhiku ka reaguar ndaj shkrimit tendencioz të Blendi Fevziut, Mero Bazës dhe Babaramos. Në këto shkrime të këtyre analistëve, që sipas Abdixhikut shitën herë majtas e herë djathtash, përmendet fatkeqësia e kosovarëve në vitin 1999 dhe ikja në Shqipëri.

Mirëpo, Abdixhiku thekson se kosovarët u pritën edhe nga Mali i Zi, Maqedonia e deri në Australi.

Lexoni postimin e plotë të Abdixhikut:

Nga perlat e kalemgjinjëve të Tiranës,

– Blendi Fevizu po na thotë se Kosova i ka borxh Shqipërisë gjithçka sepse, në vitin 1999 – dhe këtu bëhet interesant marria – Shqipëria i është kërcënuar Italisë (po po Italisë, jo Serbisë) që të luftonte për Kosovën, përndryshe do të luftonte vet. Blendi, pse s’ju kërcënojshit Kinës vlla? Çka pritshit? S’mjaftonin 13 mijë të vrarë e 2 mijë fëmijë; 20 mije gra të dhunuara e gjysma e Kosovës nën flakë e torturë? Çka pritshit më shumë? Falë u qofshim 78 netëve bombarduese të amerikanëve me shokë, se për Shqipërinë e atëhershme, takatin e veprat e saj, mosvet! Blendi, luftë prej ju s’kemi pritë – anipse luftë për ju do të bënte shteti ynë. Po s’ju mbajmë për inat për këtë; leje me kaq.

– Mero Baze po na thotë se ne Shqipërinë e duam veç kur s’kemi ku të shkojmë. E ka fjalën për pritjen e refugjatëve; të cilën pritje, këta kalemgjinjë s’pritojnë ta përmendin sa herë që flasin për Kosovë. Mero, na ka pritur dhe Maqedonia e Mali i Zi. Na kanë pritur madje e gjithë bota, prej Australisë në Norvegji. Pritja e shqiptarëve – në luftë – është më e pakta që Shqipëria duhej ta bënte. Përndryshe shqiptarët e Kosovës Shqipërinë e kanë dashtë edhe kur kanë pasur mundësi të shkojnë gjithandej nëpër botë. Kur Shqipëria – përkundrazi – ka qenë e mbytur me çmenditë e veta të diktaturës; t’varfërisë, mjerimit e torturës. E kanë dashtë edhe kur se kanë pa kurrë; edhe kur e kanë pa se sa mjerë është e s’kanë folë. Sikur ta donte secili prej jush Kosovën aq sa e kemi dashtë e dojmë secili nga ne Shqipërinë, ndoshta edhe sot njëmend do të ishim të bashkuar.

– Një idiot me emrin Babaramo, po na thotë se shqiptarët e Kosovës se durojnë Shqipërinë sepse kanë nostalgji për gjinjtë e Cecës. Paramendoni, miq, ne që jemi vrarë e ndjekë nën tingujt e Cecës , po moralizohemi nga të njëjtit që shpërndanin e dëgjonin këngët e saj jo shumë kohë larg nga sot. Që i jepnin çelësa qyteti për çetnikët serb si Bregoviqi, e që citojnë sot projektues të shfarosjes të shqiptarëve si Andriqi. Po kaq merrni vesh ju për shqiptarinë.

Është fatkeqësi që shqiptarët e Shqipërisë identifikohen sot me kalemgjinjë që shiten herë majtë e djathtë, që patriotizmin e kanë hobi part-time. Është domosdoshmëri, gjithsesi, që ne, për mendime si këto, të mos mbajmë inat me Shqipërinë e shqiptarët. Këto mendime më së paku kanë lidhje me ta.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...