Published On: 3 Shkurt, 2016

Nxehen gjakrat në mes të Rrustem Mustafës dhe Kadri Veselit, kujdes “diktatorë”!

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Rrustem Mustafa ka reaguar ndaj mënyrës se si kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka tentuar heqjen e imunitetit të tij. Ai në një shënim në Facebook ka kërkuar nga Udhëheqja e Kuvendit që të respektohen procedurat sa i përket imunitetit të deputetëve.

Për më shumë Remi e akuzon indirekt për sjellje autoritare Veselin, pasi këtë ia atribuon Kryesisë së Kuvendit, ndërsa kryekuvendari kishte kërkuar nga ai ta dorëzojë mandatin!

Ai ka shprehur keq ardhje, për siç ka thënë që pas tërë “këtyre viteve të shtetësisë sonë, institucionet tona të marrin vendime autoritare përmes suspendimit të procedurave, rregulloreve dhe komisioneve punuese përkatëse”.

“Republika do të zhvillohet, duke e ruajtur mirë nga pakujdesitë.!

Kualiteti ne vendimëmarrje duhet të rritet, kjo ishte vrejtja pse kundërshtova formen e kërkesës nga Kuvendi në Presidencë për çështjen e imunitetit, kalimit mbi procedura të Kuvendit ishte gabim, unë kështu sillem pasi jam Deputet i Kuvendit të Republiës.!

Unë si Deputet i Kuvendit të Kosovës, kërkoj që të përfillen të gjitha procedurat, të shqyrtohet lënda nga Komisionet përkatëse dhe të respektohet plotësisht Rregullorja e Punës së Kuvendit të Kosovës.

Do të më vinte shumë keq nëse pas gjithë këtyre viteve të shtetësisë sonë, institucionet tona të marrin vendime autoritare përmes suspendimit të procedurave, rregulloreve dhe komisioneve punuese përkatëse.

Kushdo që dëshiron të imponoj kërkesa autoritare, ato do të kundërshtohen sepse janë në kundërshtim me të arriturat tona, dhe se vendime të tilla autoritareske rrezikojnë lirinë tonë.

Udhëheqja e Kuvendit të Kosovës, do të duhej të ishte e përkushtuar maksimalisht për çdo çështje në kompetencën e saj/tyre, duke përfshirë këtu lëndën time- t’a shqyrtonin atë duke pasur në mendje faktin që ka të bëjë me deputet të dalë nga vota e lirë e popullit, dhe jo të procedoj me një shpejtësi shpërfillëse ndaj procedurave të shtyra nga autoriteti”, ka shkruar ai në FB.

Në anën tjetër, Gazeta Blic ka marrë vesh se kjo është një luftë e brendshme e PDK-së. Burime të afërta me Remin, theksojnë se kjo është një hakmarrje e Kadri Veselit ndaj Remit, për shkak se ky i fundit kishte kritikuar Veselin dhe njerëzit e tij.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Mentor Seta thotë:

  Vet ki faj Ti Se Ski pas nevoj mu bo me ta Se i huji edhe Köchin ta hup i yti bar kocin sta hup Ti u Duft me hap partin e llapit edhe ishe kon i pathyshum hala so von ktyne her na ktu ne Berlin llapi ndihmon llapin edhe Ti munesh me bo krejt llapijant kishin votu per lkap Te pershendes

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 2. sehni thotë:

  Jini m….drenica hajna

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...