Published On: 18 Shtator, 2016

Nuri Seferi trondit turkun Arsllan, por humbet me pikë të diskutueshme. Edhe Seferi ishte pa fat (3 Video)

 

Shkruan: Halit Nezaj

Göppingen – Mbrëmje madhështore ishte të shtunën në Göppingen të Gjermanisë ku boksuan së pari për titull ËBA interkontinental Sefer Seferi me Manuel Charr-in. Së pari u dëgjua himni kombëtar shqiptar, pastaj filloi publiku ti japin ngjyrë shqiptare atmosferës, duke kënduar himnin të gjithë së bashku dhe brohoritjet të pandalshme, Seferi, Seferi… Ishin me mijëra tifoz shqiptar nga e gjithë Europa. Filloi meçi duke u grushtuar me gjithë forcën nga të dy boksierët. Lufta ishte e mundimshme për shkak se që të dy boksierët nuk besonin se do të ishte e lehtë fitorja. Është rruga e gjatë dhe e mundimshme për të ardhur deri në këto lloj meçesh, sakrificat e panumërta dhe përvoja ato që i shtyjnë të mos dorëzohen edhe atëherë kur ndjehen të dërmuar.

Por, në fund ishte Manuel Charr, i cili fitoi me pikë kundër boksierit tonë Sefer Seferit.

Në këtë mbrëmje ishin të pranishëm edhe bokser të njohur shqiptarë dhe gjermanë, ndër të cilët spikasnin Luan Krasniqi, Arnold Gjergjaj, Axel Schulz, René Weller, Dariusz Michalczeëski e shumë të tjerë.

Manuel Charr, bën shqiponjën pas fitores, duke i dhuruar gëzim miqve shqiptarë

 Para meçit e mora në intervistë boksierin gjerman Manuel Charr, i cili tashmë ka krijuar miqësi me shqiptarët. Ai më rrëfeu se me Shqiptarët është i miqësuar dhe  ishte për vizitë në Shqipëri me vëllezërit Ismail dhe Gjetan Keta, sportistët e mëdhenj nga Bulqiza që jetojnë dhe veprojnë në Mynih të Gjermanisë, dhe tha këto fjalë:

“Isha shumë i kënaqur që vizitova Shqipërinë për ta njohur kulturën dhe historinë shqiptare, mësova shumë për Shqiptarët që janë luftëtar si për shembull heroi i tyre Skënderbeu dhe pastaj e kuptova që sonte do ta kem edhe një Skënderbe në ring”, tha Sherr, i cili po këto fjali të denja për ne, shkurtimisht i përsëriti edhe para kamerës dhe publikut. Gjatë intervistës e pyeta se a ka pas ndonjë ofertë nga boksierë të tjerë Shqiptarë për të dalë në ring, deri më tani përgjigjja ishte JO, e pyeta pastaj se pse në Facebook Erzen Rrustemi kishte publikuar një informacion se ju e keni refuzuar ofertën për të boksuar me Rrustemin, Manuel Charr u përgjigj: Ka shumë njerëz që shkruajnë kështu për ti bërë reklamë vetes, por unë duhem ti zbatoj rregullat e WBA-së dhe WBA-ja më ka thënë që Sefer Seferi është personi adekuat për mua, pra për të boskuar me të”.

Më pas nga ringu boksieri Charr e përshëndeti publikun duke bërë shqiponjën, pastaj së bashku me Seferin kapi edhe flamurin Shqiptar, një gjest shumë simpatik sportiv.

A u mund me hile Nuri Seferi?

Filloi edhe meçi kryesor, i fundit i kësaj mbrëmje shqiptare në boks, Nuri Seferi kundër turkut dhe ish kampionit botëror Firat Arslan me të hyrë deri në ring, u këndua kënga Xhamadani, vija-vija dhe pastaj Himni Kombëtarë, publiku i shumtë shqiptarë bërtiste dhe thërriste me gjithë forcën Nuri, Nuri.

Nuriu bëri një luftë të hapur, godiste e godiste pandalshëm kundërshtarin, i cili mbrohej teknikisht me shumë kujdes, kurse koka e Nuriut tregoj edhe një herë se shumë vështir është të rrëzohet për tokë, pra nuk shtrihet Nuriu për tokë, as që dikush me KO mund ta përtokë, sipas analizës time nuk duhej Nuriu të linte kundërshtarin, që ai ta godiste lehtë dhe ti tregonte se si koka e tij, qëndronte gjatë dhe se është e ushtruar mirë, pasi kundërshtari mblidhte gjatë gjithë kohës pikë dhe me pikë fitoi.

Nuriu tregoi se ishte i përgatitur mirë, por këtë gabim s’duhej ta përsërisë. Nuriu disa herë kundërshtarin e godiste me shumë forcë dhe e bënte ti dridhej trupi dhe këmbët. Luftë e fortë dhe e mundimshme për të dy boksierët se edhe goditjet e Nuriut ishin të shpeshta dhe të forta. Për herë të parë Nuri Seferi e zbythte Arslanin në historinë e tij, edhe atë disa herë forca e Nurit ishte mahnitëse. E them këtë sepse në vendin ku ulem unë tek pjesa e gazetarëve kemi pamjen e qartë të ringut dhe gjithmonë nga goditjet e Nuriut ndaj Arslanit, stërpikat e tij më binin fytyrës. Diçka shumë e çuditshme ndodhi në raundin e 7-të, kur Luan Krasniqi shkoi tek këndi ku ulej Ferit Aslan dhe e këshilloi ta ndërronte taktiken, dhe ndodhi siç ndodhi.

Por, ju them të drejtën se sipas disa analistëve amerikan, me të cilët jam në kontakt thonë që po të ishte zhvilluar ky meç në Amerikë Nuri Seferi do ta fitonte këtë mbrëmje. Gjyqtarët amerikan vlerësojnë ndryshe. Pas bisedimeve me kolegët e mi të boksit, thonë se Nuriu ishte dhe mbetet Mbret i xhunglës së boksit shqiptarë.

Ju uroj kundërshtarëve të vëllezërve Seferi fitoren, kurse Nuri Seferit dhe Sefer Seferit suksese dhe gjitha të mirat në të ardhmen. SHQIPTARI.EU

Me René Weller, ish boksier gjerman

Me Axel Shulg legjend e boksit gjerman

Me Hasan Lushin, biznismen shqiptar në Zvicër

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...