Published On: 11 Shtator, 2016
Bota |

“Numri i terroristëve në Gjermani, më i larti në histori”, jep alarmin ministri i Brendshëm

Në Gjermani kanë hyrë qindra njerëz që potencialisht mund të kryejnë akte terroriste si kurrë më parë, tha ministri i Brendshëm gjerman ,Thomas de Maiziere , në një intervistë për të përditshmen “Bild”, duke shtuar se kërcënimi terrorist në Gjermani është ” më shumë se i vërtetë.”

Ai gjithashtu shtoi se numri aktual i terroristëve potencialë në Gjermani është më i larti në histori.

“Më shumë se 520 njerëz në Gjermani janë të aftë për kryerjen e sulmeve terroriste në mënyrë të papritur dhe potencialisht të rrezikshëm të frymëzuar nga islamizmi”, tha de Maiziere në intervistën e botuar në prag të 15 vjetorit të sulmeve të 11 shtatorit në SHBA .
Ministri paralajmëroi gjithashtu se, së bashku me sulmuesit e mundshëm islamikë, ka edhe rreth 360 njerëz të cilët janë “të lidhur ngushtë” me ta dhe mund ti japin një dorë në përgatitjen e një sulmi apo të “ofrojnë mbështetje logjistike” për sulmuesit.

Ai shtoi se njerëz të tillë zakonisht i përkasin “rrethit të ngushtë” të terroristëve të mundshëm.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...