Published On: 12 Korrik, 2016

Nuland “shkarkon” ambasadorin Lu – Nga Andi Bejtja

Andi Bejtja

Tani, pas vizitës së Nuland, që me thënë të drejtën më solli erën e mirë të Amerikës, duhet ta rilexojmë edhe njëherë letrën e ambasadorit Lu, që i dërgoi deputetëve shqiptarë pak ditë më parë; thelbi: po nuk u pranua propozimi i Ramës nga opozita, të votohet me pahir në Parlament, dhe për Lu e patë të gjithë, nëse ndodhte kjo faji qe i Bashës dhe opozita qe macja e zezë për integrimin e Shqipërisë.

Tani Nuland del me një propozim hibrid, që siç thuhet, më shumë anon nga propozimet e opozitës…. Tani, një pyetje do ta bëjmë: Ku ta çojmë këtë letrën e Lu, ta rilexojmë edhe njëherë duke e marrë nga koshi ku e hodhi Nuland letrën e zotit Lu?

Ne që kritikuam këtë gjuhë, këtë aksion të njanshëm, që donim pikërisht këtë hibrid me kornizat e Venecias, se e njohim kryeministrin shqiptar, jemi akoma antiamerikanë? Se harrova, prapë të kthehemi te letra, ku hidhej dhe ideja Donkishoteske se mosvotimi i “Reformës Rama” cenonte madje dhe sigurinë e Amerikës, po kësaj ça t’i themi pas mesazhit të Nuland?

Kaq për tani. Vëreni trurin vet në përdorim: megjithëse për kortezi Nuland e lavdëroi publikisht ambasadorin e vendit të saj, në fakt e ka shkarkuar. Vlahutin e jep dorëheqjen vetë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...