Published On: 9 Korrik, 2016

Nuland nesër në Tiranë për reformën në drejtësi, Rama: Sinjal i rëndësishëm, jemi në planin B

Zëvendëssekretarja amerikane e Shtetit Victoria Nuland ashtu siç ishte paralajmëruar do të vizitojë nesër Shqipërinë ku do të zhvillojë takime me liderët politikë dhe krerët e shtetit.

Kryeministri Edi Rama e ka quajtur një sinjal shumë të rëndësishëm për shqiptarët vizitën e Nuland në Tiranë. Ai tha se kjo tregon rëndësinë që i kushtojnë SHBA-të reformës.

“Ardhja e Nuland, sinjal shumë i rëndësishëm për shqiptarët. Vizita tregon rëndësinë që i kushton Amerika reformës. Tregon se çfarë humbim duke mos e votuar reformë në drejtësi”, është shprehur kreu i qeverisë.

Gjithashtu ai ka folur për një plan B të reformës. “Jemi në zhvillim të planit B. Plani B, ecja përpara me draftin në parlament”, tha kryeministri Edi Rama.

AXHENDA

Mësohet se Nuland do të takojë kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha rreth orës 15:30 të ditës së nesërme. Takimi do të mbahet në hotel Rogner, ndërsa Basha do të jetë i shoqëruar nga deputetët Oerd Bylykbashi si dhe Aldo Bumçi.

Gjithashtu Nuland do të takohet edhe me kryeministrin Edi Rama por ora e takimit nuk dihet ende.

Vizita e zv.sekretares amerikane është në kuadër të intensifikimit të përpjekjeve për gjetjen e dakordësisë mes palëve për reformën në drejtësi. 21 korriku është dita kur ndryshimet kushtetuese do të votohen në parlament, çështje për të cilën edhe ambasadori amerikan, Donald Lu iu ka bërë thirrje disa herë deputetëve që ta votojnë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...