Published On: 23 Shkurt, 2016

Nuk kishte 25 cent ta shikonte Cityn, sot luan për këtë skuadër (Foto/Video)

  • Fundjavat në Nigeri shpesh janë të njëjta. Qindra burra, gra dhe fëmijë mblidhen rreth e qark televizorit për të parë sado pak futboll anglez.

Të dielën turma ishte akoma më e madhe, teksa aktivizimi i idhullit të tyre ishte i sigurt që nga minuta e parë.

Bëhet fjalë për Kelechi Iheanacho. Megjithëse ishin 5000 km larg “Stamford Bridge”, tifozët e devotshëm në Imo të Nigerisë, qyteti i lindjes së djaloshit, paguajnë 50 naira – rreth 25 cent duke shpresuar që ta shohin sulmuesin.

Ata janë me fat. Kur ishte fëmijë, Iheanacho nuk ishte aq me fat. Djaloshi është rritur në një zonë të varfër, nga ata që nuk kishte as 25 cent për të parë një ndeshje futbolli.

“Nuk kishim para,” thotë ai. “Mbase mbas ndeshjes do dëgjoja rezultatin nga shokët e mi që kishin shkuar për ta parë, teksa unë rrija në shtëpi dhe luaja futboll sepse nuk kishim televizor”.

Familja e tij ato pak para që kishte i përdorte për t’u ushqyer dhe nuk kishte mundësi të blinte gjëra luksi si televizori. “Ndonjëherë shihja La Ligan spanjolle, ishte pak më e lirë. Ndonjëherë do të shihja Ligën Premier nëse gjeja aq para sa duheshin, ose do të shkoja aty dhe do t’i lutesha që të më linin të hyja brenda. Ose të futesha gjatë pjesës së dytë duke paguar gjysmën e parave”.

Jeta në Manchester padyshim që duket si një ëndërr për nigerianin. “Kam parë Yaya Toure kur luante me Barcan, tani nuk më besohet qe jemi në të njëjtin ekip. Ai është një influencë e madhe në Afrikë. Shpresoj të kontribuoj aq sa ai për vendin tim”.

Në fillimet e karrierës së tij Iheanacho ishte pranë transferimit për te Porto por nuk është bërë pishman që ka zgjedhur Manchester City. Ekipi anglez pagoi 400.000 euro për talentin nigerian, pasi ishin të impresionuar nga cilësitë e tij në Kupën e Botës për U17, ku ai i zgjodh lojtari më i mirë i turneut.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...