Published On: 10 Janar, 2016

Nuk kalon as “Zajednica” as anarkia

Muhamet-Mustafa

Shkruan: Muhamet Mustafa

Në këtë përballje të rëndë me proceset e ndërlikuara të shtetndërtimit të Kosovës tri gjëra duhet të bëhen të qarta si vijë e kuqe:

(1) Institucionet e Kosovës, forcat politike, shoqëria civile dhe akterët e tjerë përgjegjës për zhvillimet e shtetësisë dhe shoqërisë sonë nuk do të lejojnë që të krijohet “Zajdenica”, çfarë e dëshiron Serbia dhe çfarë po e propagandojnë forca të caktuara politike për ta përdorur në luftën e tyre të papërgjegjshme për pushtet. Kosova do të jetë e përgjegjshme që të realizojë obligimet e veta ndërkombëtare, në kuadër të forcimit të pozicionit të saj ndërkombëtar dhe forcimit të Partneritetit strategjik euroatlantik dhe do të formojë një Asociacion të komunave me shumicë të qytetarëve serbë, të vendosur në harmoni me rendin ekzistues kushtetues dhe me udhëzimet e qarta të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës.

(2) Qytetarët e Kosovës duhet ta refuzojnë vendosmërisht luftën për pushtet me premisa të dhunës e anarkizmit që shpie në destabilizim, duhet të refuzojnë anarkizmin e prodhuar me koktej Molotovi që shkuan aq larg sa ti japin flakën policit të Kosovës së pavarur, në detyrë të vet dhe në mbrojtje të rendit Kushtetues dhe ti japin flakën ndërtesës së Qeverisë së Kosovës, rrezikojnë jetën e qytetarëve dhe të të rinjve demonstratë.

(3) Institucionet e Kosovës duhet të bëjnë kthesën që kërkon shtetndërtimi: shteti ligjor, rrahja e vendosur e korrupsionit, rritja e investimeve në punësim dhe shansa të barabarta për qytetarët e Kosovës.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...