Published On: 8 Janar, 2016

Nuk i pëlqeni bamjet? Ja 7 arsye pse duhet t’i konsumoni ato

Shumë pak persona e dinë që bamja është një bimë që ka veti kuruese për shumë sëmundje. Ajo ka veti kuruese për sëmundjet respiratore, sistemin urinar, diabetin, hipertensionin, sidomos për moshat e treta.

Por në bazë të statistikave botërore, bamja hyn tek ushqimet më të refuzuara sipas raportimeve të preferencave ushqimore.

Ne po ju japim 7 arsye përse bamjet duhet të jenë pjesë e pandarë e dietës suaj gjatë këtij sezoni:

1. Ka disa të dhëna mjekësore që tregojnë se bamjet luftojnë 3 lloje kanceri: atë të gjirit, të prostatit dhe të lëkurës.

2. Ndihmojnë në trajtimin e diabetit duke ndikuar në përthithjen e sheqerit nga aparati tretës.

3. Ndihmojnë në përmirësimin e nivelit të kolesterolit, duke ulur disponibilitetin e tij në aparatin tretës.

4. Përmirësojnë rregullsinë e aparatit tretës në sajë të përmbajtjes së lartë në fibra.

5. Ushqejnë mikroflorën e aparatit tretës duke përforcuar kështu imunitetin tuaj.

6. Ushqejnë lëkurën me vitaminë C.

7. Janë të pasura me folate dhe vitaminën B-6, të cilat përbëjnë ushqimin e përsosur për një grua shtatzënë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...