Published On: 3 Maj, 2016

“Nuk është krim kur vjedh ushqim nëse je i uritur”

Nuk është krim nëse vjedh një sasi të vogël ushqimi sepse je i uritur.

Kështu ka vendosur gjykata më e lartë e apelit në Itali.

Sipas BBC, gjykatësit rrëzuan dënimin për vjedhje të Roman Ostriakov, që kishte vjedhur djathë dhe salçiçe me vlerë prej 4.07 eurosh nga një supermarket.

Ostriakov, një i pastrehë me origjinë nga Ukraina, e kishte vjedhur ushqimin pasi ai ishte në nevojë urgjente për të ngrënë.

Gjykata e kasacionit tha se ky nuk është një krim.

Një klient e informoi sigurimin e supermarketit se Ostriakov kishte vjedhur dy copa djathë dhe një pako me salçiçe në Xhenoa. Ai kishte paguar për bukën, por jo për djathin dhe salçiçet.

Në vitin 2015, ai u dënua me gjashtë muaj burg dhe 100 euro gjobë.

Por gjykata e kasacionit e rrëzoi këtë vendim.

“Të vjedhësh sasi të vogla ushqimi për të kënaqur nevojat vitale për ushqim, nuk përbën krim,” thuhet në vendimin e gjykatës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...