Published On: 6 Qershor, 2016

Nuk dua të vdes në Kosovë!

-Nuk dua me vdekë në Kosovë me ata që po na rrjepin, që po na vjedhin e po na rrejnë me ata që na kanë vrarë moralisht e na i kanë humbur shpresat, “udhëheqësit” tanë!

Sinan Kastrati
6 Qershor 2016 – Sot është ditë e hënë, 6 Qershor 2016, dita e parë e muajit Ramazan, festa më e madhe e muslimanëve në të gjithë botën, festë e besimit Islam.
6 Qershori është gjithashtu festë në Suedi, Festë Kombëtare suedeze, Festë e Flamurit, (Sveriges nacionaldag och svenska flaggans dag).
Urime festat, muslimanë e suedezë!
Në muajin Maj isha në Kosovë.
Me 25 Maj, udhtoja me një kombi buss nga stacioni i autobusëve në Prishtinë për në Shkup.
Nuk ishim shumë udhtarë, shtatë-tetë vetë.
Të gjithë, udhtarët ishin “suedezë”.
Në autobus ishte edhe një grua e “moshuar”, por e mbajtur mirë dhe dy vajza.
Ato shkonin në Shkup, me shëtit.
Gruaja ishte e moshës 55-60 vjeçare, ulur afër meje.
Më dukej sikur e njihja, por nuk guxoja ta pyesja.
Fliste ngadalë, por e degjonim të gjithë.
Dikur e pyeta: -Ju lutem a mos jeni…?
-Po!
-Unë jam!
Ishte ish shoqja e studimeve e gjeneratës sime, F. F.
-Nuk paske ndryshuar, i them sa për ta fillur bisedën dhe për ta qetësuar!
-Ju falemnderit! -Ato që kam parë dhe i kam përjetuar në kohën e “luftës”, kam “pshtu”, mirë jam, siç thotë populli: “Qysh kam menu, mirë, jam martu”!
F …. ka qenë një bukuroshe që stdentetët k`naqeshim edhe vetëm sikur ajo t`na përshëndeste me kokë e jo më t`na fliste apo t`na zgjaste dorën.
………………………………………………………………
Atëherë erdhi dhe u ul afër meje që isha ulur pas vajzës së saj, gjithashtu një bukuroshe që ishte me një shoqe të saj, studente në Finlandë.
Ne bisedonim për kohët tona, vitet e rinisë, ndërsa vajza e saj e kthente nganjëherë kryet dhe qeshte me neve.
-Nuk dua me vdekë në Kosovë me ata që po na rrjepin, që po na vjedhin e po na rrejnë me ata që na kanë vrarë moralisht e na i kanë humbur shpresat, “udhëheqësit” tanë!
-Jo, nuk dua me i lënë eshtrat e mia këtu me ata që i kanë “pri luftës” e kanë “çlirua vendin” dhe e kanë shpall “pavarësinë” dhe me ata që po “qeverisin”!.
Këto fjalë edhe sot, me 6 Qershor nuk po mundem me i largua nga mendja.
Si është e mundur që një studente e shkëlqyeshme, një punëtore me një përvojë më të gjatë se 35 vjet si mësuese … në Kosovë dhe një nënë e ndershme të më thotë kështu, në autobus?
Më kanë larguar edhe nga puna sepse nuk isha në partitë e tyre.
Burri më ka vdekur, ndërsa vajza e vetme, ka “luftua” me kancerin dhe ka fituar, por e ka humb “gjinin” ndërsa unë e kam humbur shpresën, te mjekët (shqiptarë), te (krye)ministrat, deputetët e politikanë të tjerë.
Të gjithë janë hajna.
Bisedat që kisha pas me miq e shokë si Milazim Krasniqi, Azem e Skender Zogaj, Ahmet Kelmendi, Milaim Reshani, Gani Ademi …. Idriz Morina … sikur i kisha “harruar” pas bisedës së kësaj gruaje fatkeqe, ish shoqen time të dikurshme, shoqen e studimeve.

Suedi
Malmö, 2016-06-06

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Pershendetje Sinan,

  Më vjen keq për nje perjetim sikur ky qe ke pasur. Keshtu e bene Kosoven banditet e shek.21. Më raste si ky, fatkeqesish, jemi ballafaquar të gjithë. Degjoje kete kenge sesi i shpjegon të gjitha ato qe i thua ti.

  https://m.youtube.com/watch?v=bfW_ayT6Cqs

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal Uka thotë:

  Sinan Kastrati ,me pak rreshta e ka paraqite gjendjen
  ne kosoven e smuar qe ilaqi nuk i dihet Personazhi
  bashkedhtar i gjenerates se bashkestudimeve Mllefin e
  shprehe me fucine e zemres ! Keto dite ,e maheret kemi
  lexue per ministrine e dijaspores , Per nxitje e organizim te mesimit te ghuhes shqipe ne dijaspore ! Ky tregim
  eshte nje pergjegjeje per politiken e shoqerine kosovare
  Dijaspora po ike pa kthim ! Kur njerzit e rritur , te
  shkolluar e te ngritur si intelektual Nuk e duan as
  varrin ta kene ne kosove A pritet qe femijt tane do
  kene interes te lidhjes me vendin, me trollin , me
  familjaret , me fisin , me gjuhen e me dashurine per
  nenqiellin e trashiguar nga sterrgjyshi e gjyshi jetik,
  qe jane bere toke e shkebm per ta mbrojtur ate cope toke
  Qe sot i mungon gezimi nga se femijt tane te shperndar
  si zoj te qyqes ane e kand botes Ku kthimin e mallkon
  prindi zemerplasun dhe vorrin e qetesine e lype jashte
  tokes per te cilen ka tapi ! Falem nderit Politikan
  Te kosoves ! Dy te tretatat e popullit jan jasht !
  Qe as hise per nje meter vorr nuk po u kerkojne !
  Eshte ky rezulltat i juaj dhe krenohuni me politiken
  e juaj si bashkekobas Qe dijasporen e kini veq mish
  per qene !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...