Published On: 16 Qershor, 2016

Nuk bindet bota me fjalë të bukura

Agim Vuniqi

Nuk bindet bota me fjalë të bukura.., shqiptarët vazhdimisht mburren me lashtesine e tyre, nuk eshte mjaft… Ata flasin per te kaluaren, jo te sotmen, as te ardhmen, flasin per diçka qe nuk e kane shkruar vete, shumica flet per historine, si mitologji, pa e njohur ate fare, nje shumice dominante nuk i dine as ditelindjet e femijeve, te prinderve, ndersa predikojne se jane njohes te historise. Ata flasin per demokracine e ne fakt kane logjike diktatoresh, ata flasin per kulturen, civilizimin e demokracinë, por e verteta eshte se nje pjese bukur e mire jane racist. Ne lavderohemi per autoktoni dhe fise, derisa bota nuk flet per aristrokatet e tyre dhe mbreterit e tyre. Ne eksplorojme te kaluaren vazhdimisht te okupuar, dhe flasim per lirine. Ne mburremi per te kaluaren, pa objekte historike, as arkitetekture. Ne flasim per natyren e bukur, pa parqe, athua do te jemi ndonjehere vetekritike dhe ta fajesojme veten per dicka, apo vazhdimisht te tjeret i kane fajet qe ne jemi te tille.. Keta diktatore te vegjel, nuk kane kuptuar vleren e lirise dhe te tolerances ndernjerezore, ata e shiqojne shtetin si shtalb misri per ta çvoshur, per ta vjedhur e plackitur, ata realisht me shume e duan anarkin sesa ligjin dhe shtetin, deri me tash keshtu ishte, u deshmua, ndoshta me vone do te jete ndryshe… por askush nuk levderohet me shume sesa shqiptaret per primitivizmin e tyre, ku sharja, fyerja, nenqmimi, ofendimi.. eshte liber lexim dhe gjuhe e perditshme e komunikimit. Fjalet me fal, faleminderit.. e shume fjale te bukura shqipe rralle mund ti hasesh ne fjalorin e perditshem…, ne te vertet shqiptaret i gjeti Amerika dhe ua dha perkdheljen, se pa perkdheljen e saj do t’ishim perhere e mot te humbur…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...