Published On: 16 Janar, 2016
Bota |

Njoftimi i kancelarit të Austrisë: Do pezullojmë Schengenin

  • Austria ka vendosur të anulojë përkohësisht rregullat e Schengenit mbi lëvizjen e lirë në Europë.

Ka qenë vetë kancelari Werner Faymann që ka dhënë njoftimin në një intervistë për gazetën lokale “Oesterreich”.

Bashkë me pezullimin e Schengen, Faymann ka njoftuar se kontrollet e personave që do të hyjnë në Austri do të vazhdojnë të përforcuara.

Pezullimi i Schengenit, veprim që pas Austrisë mund të ndiqet nga vende të tjera perëndimore, ishte i pritshëm për shkak të fluksit të emigrantëve nga vendet arabe dhe Afrika drejt vendeve të Europës.

Krahas emigrantëve, një tjetër rrezik përbën edhe terrorizmi. Sipas autoriteteve evropiane, Schengeni u ka mundësuar militantëve të lëvizin të lirë në kontinentin e vjetër e të organizojnë atentate, si ai i 13 nëntorit në Francë.

Për t’u bërë ballë këtyre sfidave, edhe Italia është shprehur e gatshme të rivendosë kontrollet, ndërkohë që Suedia dhe Danimarka i kanë vendosur tashmë masat shtrënguese.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...