Published On: 11 Shkurt, 2016
Bota |

Njeriu që është kërcënim më i madh për Evropën se sa ISIS

Vladimir Putini i Rusisë përbën rrezik më të madh për Bashkimin Evropian se sa ISIS-i, ka thënë miliarderi George Soros.
Duke shkruar në Guardian, Soros e quajti Putinin një “takticien të talentuar” i cili në vend se të bëhet një “aleat potencial” në luftën kundër ISIS-it, ai në fakt është duke u përpjekur ta shpërbëjë BE-në duke përmbytur Evropën me refugjatët sirianë.

Përderisa kërcënimi i ISIS-it ka një antidot të thjeshtë, ne nuk duhet të sillemi ashtu siç duan armiqtë, ka thënë Soros. Kërcënimi që vjen nga Rusia e Putinit do të jetë e vështirë për t’u përballuar, shtoi ai, transmeton Gazeta Express.

Soros e akuzon Putinin për ‘kapjen’ e luftës kundër të ashtuquajturit Shtet Islamik, për të mbështetur rëninen e BE-së dhe thotë se ai i ka “errësuar” veprimet e tij duke biseduar dhe bashkëpunuar kundër një armiku të përbashkët, ISIS.

85-vjeçari citon sulmet ajrore ruse mbi Sirinë jugore dhe veriore, si një faktor për krijimin e dhjetëra mijëra refugjatëve që ikin për në Evropë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...