Published On: 16 Korrik, 2016

Njeriu i papërshtatur me rrethin, dhe jo i lidhur me grupet terroriste, e përdori kamionin si armë për vrasje masive

 

Beqir Krasniqi

NICË, Francë. Ai jetonte në katin e 12-të, të një ndërtese në projektin e strehimit të emigrantëve, dhe ishte i njohur për fqinjët si njeri me disponim të keq dhe agresive. Ai kurrë nuk shkoi në xhaminë lokale, dhe shpesh lëshonte një rënkim përbuzës nëpër dhëmb – ndaj përshëndetjes “bonjour” kurë i ishte drejtuar atijë. Ishte përdorues i drogës dhe e kishte rrahur shpesh edhe gruan e tijë – derisa ajo një ditë kishte qenë e detyruar ta përzinte nga shtëpia. Mirëpo, autoritetet franceze, si duket, më shum frikësohen për sigurinë kombëtare nga njerëz që shkojnë në xhami, se sa nga njerëz të tillë të çrregulluar – si 31 vjeçari nga Tunizia, Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Dhe në kontrast të kësajë, të enjten në mbrëmje, rreth orës 10:45, Bouhlel, me një kamion 19 ton – frigorifer – që e kishte marrur me qera, e bëri një sulm që ndoshta vetëm një i çmendur nga urrejtja mund ta bënte, një sulm që do të tmerronte fqinjët e tijë, forcat franceze të sigurisë, dhe shum njerëz në vende të ndryshme të botës. Duke e ngarë kamionin në zig-zag, ashtu që të godiste sa më shum njerëz, ai e shëndrroi bulevardin festiv të Revierës Franceze – që ishte mbushur me njerëz që vec sa kishin shikuar fishekzjarret festive për Ditën e Bastilles, në një skenë vrasje dhe paniku, dhe deri në momentin kurë ai u qëllua për vdekje nga policia, 84 trupa të pajetë mbetën të shpërndarë pas tijë – dhe shumë të tjerë të plagosur rëndë. Sjellja violente me kamionin e tijë, që është akti i tretë në radhë i terrorizmit në Francë brenda një viti e gjysmë, theksoi vështirësitë për të u mbrojtur ndaj sulmeve të pazakonta, si dhe e la qeverinë franceze të përballet me pyetje të pakëndshme, në lidhje me ate nëse ajo kishte ofruar siguri të mjaftueshme në Nicë, dhe si ajo që të u kërkoi qytetarëve që të kuptojnë se kërcënimi terrorist nuk do të zhduket shpejt dhe lehtë. “Unë dua të u them bashkatdhetarëve dhe miqëve të mi që do ta fitojmë këtë luftë, por që ne do të përballemi me hakmarrje të reja, që ndoshta do të shkaktojnë viktima të pafajshme”, tha kryeministri Manuel Valls i Francës. Mirëpo, Bouhlel nuk duket të ketë lënë pas ndonjë deklaratë publike të motivit të tijë, ose për të treguar ndonjë besnikëri apo lidhje me ISIS-in ose ndonjë grup tjetër ekstremist.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...