Published On: 29 Shtator, 2016

Një falënderim nga zemra për – dr. Dražen Jurković – Video + Foto

 

Djali i kolonelit Ahmet Krasniqi Floreni dhe mbesa Arta

valklrasniqi
Val Krasniqi

Shkruan: Sefedin Krasniqi

– Jo për mendjemadhësi por për korrektësi e për hir të vërtetës po e postoj këtu, më lartë, lidhjen e RTK-së të Akademisë përkujtimore për kolonel Ahmet Krasniqin të mbajtur në Prishtinë më 21.09.2016.
Meqenëse, në një postim të më hershëm kam premtuar se do t’i publikoj të gjitha të vërtetat që i di dhe lidhjet e mia që nga viti 1994 me Ahmet Krasniqin, me këtë rast po e publikoj e-mailin se kush e solli vërtetë dr.Jurkovic në Kosovë. Respekt për secilin që ka bërë çkadoqoftë të mirë për ministrin Krasniqi, por origjinali i e-mailit tim dëshmon sesi sekretaresha e dr. Durkovic mu ka përgjigjur pas telefonatës direkte qe kam pasur me te dhe e-mailit të parë të shkëmbyer më 04 prill 2016.

Koincidenca

 

– Momentin që ky njeri i mirë, dr. Jurkovic, e përmend gjatë fjalës së tij në Akademi se dikush e kishte kontaktuar në Prishtinë, më 04.04.2016, kur ishte duke pirë kafe në tarracën e hotelit Ambasador në Prishtinë, kam qenë unë-gjegjësisht sekretaresha e tij në emrin tim.

 

Pritja në aeroportin Adem Jashari

 

– Më 21 shtator 2016, kur jemi siguruar se z.Jurkovic ka fluturuar nga Lubjana për në aeroportin Adem Jashari, kemi dalur me sa më kujtohet ta presim me 4 vetura. Takimin e kemi lënë në HIB Petrol në periferi të Fushë Kosovës. Pasi jemi takuar të gjithë në orën 14:00, kam propozuar ta bëjmë publik një shkrim të shkurtër për arritjen e një delegacioni nga Kroacia, i udhëhequr nga dr. Jurkovic dhe duke diktuar e plotësuar, ata pak rreshta, Lulëzim Krasniqi-Arbanasi, e ka shkruar nga mobili dhe e ka dërguar në shtyp.

 

Pas Akademisë

 

– Duke parë interesimin e madh të mediave, për rrëfimin brilant të dr. Jurkovic, i cili për 23 minuta çmontoi dhe shkërmoqi tërë propagandën e pistë që LPK-ja ia kishte mveshur ministrit Ahmet Krasniqi, për 20 vjet, se gjoja kishte luftuar kundër shqiptarëve dhe kroatëve në llogari të APJ për ta mbrojtur kazermën “Kaniza” gjatë luftës atdhetare kroate, vendosëm ad hoc, ta realizojmë edhe një intervistë speciale me dëshmitarin dhe mikun e Bacit tonë. I vëllai i Bacit (Behxheti) mu drejtua me zë, më kokë dhe me duar “Sef, vepro, bë diçka”… Shikova rreth meje, afër më qëlloi Agon Sh. Krasniqi, i cili e kishte dëgjuar bisedën, u afrua e me tha se me gazetarin e KTV-së kishte mundësi të bënte diçka. Një gazetar dhe një gazetare të cilët ishin jo më larg se 3 metra larg nesh reaguan shumë shpejt. Pas 2 minutave u rregullua gjithçka. Iu afrova dr. Jurkovic dhe i tregova deshiren e familjes. Ai u pergjegj pozitivisht pa hezitim dhe me shumë miqësi.
U nisem drejt KTV dhe gjatë rrugës, pas disa bisedave konfidenciale (që s’dua t’i them këtu) i erdhi keq që nuk ma kishte përmendur emrin në Akademi (“zalim sto nisam spomenuo vase ime”).

 

Rrugës nga salla e Kuqe në KTV

 

– Unë iu falënderova me zemër për atë që ai po bënte për familjen e Ahmet Krasniqit, në veçanti për të birin Florenin dhe të vëllain Behxhetin. Emri im nuk ia shtonte aspak madhështinë rrëfimit të tij për Bacen, sepse unë ende jam gjallë dhe di, mundem e guxoj të them atë që mendoj.

– Njëkohësisht i falënderohem Azizit dhe A. Kika, shefit të protokollit të KM Mustafa për ndihmën institucionale të dhënë lidhur me ftesën zyrtare nga kryeministria.

 

Pse këta rreshta?

 

Pasi në të kaluarën shumë herë, nga respekti për njerëzit të cilëve kam dashur t’iu bëj nder, shpesh u kam falur ndonjë gjë që më ka takuar vetëm mu. Madje gjëra tepër me vlerë.
– Edhe intervistën për filmin dokumentar kushtuar Ahmet Krasniqit (60 orë) që e përmendi disa herë, por që për X arsye nuk u emetue nga RTK më 21.09.2016, ia kam mundësuar Fatos Lojakt. Besoj që ky më është mirënjohës…

PS: “Më vjen keq” që kushdo që ishte përgatitur nga prapaskena që atë ditë të reklamohet si yll i Akademisë, dështoi, pasi YJE të Akademisë ishin dr. Jurkovic dhe bashkëshortja e tij Ivana, përndryshe, vetë yje jemi! Mjafton të shikohen vetëm këto dy foto…

Faleminderit nga zemra dr. Jure!

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...