Published On: 1 Qershor, 2016

Një vit pa babain Prof. Hafir Vuniqi

 

VESA VUNIQI

Prof. Hafir Vuniqi ishte i dashur për të gjithë, ishte njëri ndër pishtarët e parë të filleve të zhvillimit të shkollimit universitar me themelimin e Shkolles se Larte Komerciale, ate te Drejtesise dhe Komunikacionit, në kuadër të Universitetit të Punëtorëve, duke u vu kështu themelet e studimit universitar ne Universitetin e Prishtines. Sa shpejt shkoi Viti! Një vjet i ndarjes nga babai, sa nje shekull! Kujtesa eshte pjese integrale e njeriut, jeton aq gjate sa jeton vet njeriu, gjenerate pas gjenerate, dhe pasardhesit i kujtojne paraardhesit, nese kane bere vepra te mira dhe humane. Ne do ta kujtojme perhere babain tone te ndjere Hafir Vuniqin per veprat e tij te mira gjate jetes se tij, duke ndihmuar te shkollohen dhe arsimohen shume gjenerata, njera pas tjetres, qe na bene te ndihemi krenar qe jemi pasues te tij, poashtu edhe femijte tane dhe femijte e femijeve tane. Eshte edhe nje motiv me shume per ne qe te vazhdojme rrugen e tij per te kontribuar ne fushen e humanizmit njerezore. Do te jete perhere ne mendjen dhe kujtesen tone. Zoti e shperblefte per punen dhe vepren e tij madhore, sa ishte gjalle. Amin! Një vit i largimit fizik nga babai,
Hafir Vuniqi dhe 17 vjet mergim-ndarje nga prinderit, familiaret dhe nga dheu ere-Kosove Fëmijët e mi rriten larg nga ata, Larg dhe ende larg; Dhe ata, nënë e babë, së bashku… … përmallshëm, telefonatës i gëzohen… Nuk po ia ndiejmë njëri tjetrit të rrahut e zemrës, nga një zemër lindën shumë zemra… duke i mbushur me gëzim-Zëri… … sa ishim (ne)-ishin(femijte tane) foshnje… Dhe nëna-baba, gjyshi-gjyshja, ledhatojnë rrobet… Dhe të gjithë ne lahemi , larg-larg në një lot. Nuk më thanë edhe vetëm një fjalë dëshprimi: Fëmijët tuaj larg …, të largët do të bëhen, …edhe ti nga gjini u rrite; Buzët e dashura pa u prekë…, do të jenë memece … edhe atëherë kur fëmijtë flasin me iPhone duke lëvizur Buzët për t’i puthur me zë… … gjyshe-gjyshin … dhe të tjerët … shprehin ditë-gëzimin për-ta Megjithatë, fëmijët e fëmijëve të fëmijëve, do t’ju puthin… Ju puthin mbesat dhe nipërit me buzëqeshje. . . Dashurinë fëmijëve gjysh-gjyshe do t’ua bekoni ende, – i gëzoheni-gëzohemi kohës që jetojmë me ju për të mos e mbajtur të ngujuar … lumturinë fëmijërore . (Poezia i ishte kushtuar përmallshëm nënës Qamile dhe babait Hafir (sot është bë një vit nga ndarja fizike e tij me ne) poezia është shkruar për 60 vjetorin e tyre të martesës, të kaluan së bashku 85 vjetorin e lindjes; ata nuk lëvizën nga shtëpia edhe gjatë luftës, për të pritur lirinë-përmallshëm me djalin, renë, nipin dhe mbesat në Amerikë.)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...