Published On: 9 Maj, 2016

Një vit, luftë, shpifje e baltosje për Ju e mbi Ju!

Adhurim Krasniqi

9 maji 2015, ishte dita kur krismat e juaja pelcisnin nën qiellin e erret, mbi tokën e burgosur të Kumanovës shqiptare. Ishin krismat e djemve të tradhëtuar! Ishte kënga mes zjarrit të luftës, të asaj beteje marramendëse në Lagjen e Trimave, në Iliridë! Këngë e pushkë ishin bërë bashk, pas atyre dritareve, qe dilte flakë e tym i zi. 40 djemë nënash shqiptare, po përballeshin pa frigë, kundër një ushtrie çetnike serbo-maqedonase. 37 orë luftë titanike, pêr jetë a vdekje, pa e ditur se krimbi që ishte futur në mes, kishte tradhëtuar shokët! Nuk e besonin se pushkët e tyre ishin të vetmuara dhe asnjë prej atyre që i ftuan në “dasmën” e lirisë, nuk po bënte “bam”! “Krimbi” kishte kapërcyer gardhin! Shqiponjat kishin mbetur në kurth, por pa rrugëdalje, po luftonin per të çarë rrethimin! Armiku kishte ndarë mendjen, që gjithë armë e municion, ti zbrazte në Lagjen e Trimave! Sot pas një viti, po i kujtojmë 10 Dëshmorët e Betejës së Kumanovës e 28 të zënit rob në kazamatet e shtetit pa emër të quajtur Maqedoni! Sot, pas një viti, media, gazetarë e analistë, shpifin e çka nuk shpifin për Ju bashkëluftëtarë! Nuk kanë marre as fytyrë, të shkarravisin kundër juve! E ata që shpifin, mos kujtoni se janë atdhetarë. Ata janë puthadorë, lajkatarë, të shitur e batakgjinjë që për ca grosh shesin edhe familjen e tyre! Dita kur do jeni me ne, nuk është e largët! Lavdi Deshmoreve! Lavdi luftës, guximit e qëndreses tuaj! Rroftë Shqiperia!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...