Published On: 1 Shkurt, 2016

Një video e CNN dhe raporti i ushtrisë gjermane për një ngjarje të 14 marsit ’97 në Rinas (Video)

Në një nga rrëfimet e tij në DITA ish-truproja e Sali Berishës, Izet Haxhia dëshmoi se në ngjarjet dramatike të 97-s, i ishte kërkuar të organizonte fshehtas një atentat ndaj Ambasadës Amerikane.

Më është kërkuar të organizoj një sulm ndaj Ambasadës Amerikane – ka dëshmuar Haxhia për ish-shefin e tij, duke shtuar edhe që për këtë ishte konsultuar veçmas edhe me një ish-këshilltar të Berishës, gazetar aktiv.

Edhe në një intervistë të dytë Haxhia dëshmon se Berisha i ka kërkuar “ti japë një mësim të mira Mariza Linos”

“Asaj lavires, duhet t’i japim një mësim të mirë, sepse  po punon kundër Shqipërisë… ti mund ta godasësh atë” – ka cituar ish-truproja fjalët e Berishës.

Deklaratat duken të ekzagjeruara por me gjasa nuk janë aspak kështu.

Ka prova paralele se ish-Presidenti Berisha ka shkuar larg në synimin për të qëndruar me çdo kusht në pushtet.

Një operacion i fshehtë i SHIK-ut ka tentuar të shkaktojë viktima të huaja në Tiranë dhe t’i shpallte ato si sulme të “rebelëve të kuq” për të vendosur ndërkombëtarët kundër grupeve të armatosura që kërkonin dorëheqjen e Berishës.

Pas botimit të dëshmisë se makinat e blinduara të Bankës së Shqipërisë janë përdorur në 1997 në operacionet e SHIK-ut, një burim diplomatik tërhoqi vëmendjen e DITA-s mbi një video të arkivës së CNN dhe një raport të ushtrisë gjermane për një ngjarje të 14 marsit të atij viti në Rinas të Tiranës.

Videoja tregon dy makinat e blinduara të Bankës, që hapin zjarr mbi trupat gjermane që po evakuonin shtetasit e huaj nga Tirana.

Ato janë përgjigjur me zjarr dhe furgonat e bardhë të blinduar janë larguar.

Në studion e CNN ndërkohë që transmetoheshin këto pamje, ish-ambasadori shqiptar Qesku deklaronte: “Ja cfarë po bejnë rebelët, perëndimi duhet të reagojë ndaj tyre”.

Në të vërtetë brenda furgonave të blinduar te Bankes (te dhena asokohe me firmen e guvernatores që zëvendësoi Fullanin pas arrestimit), ka patur njerëz të SHIK-ut, bazuar në dëshminë e z.Haxhia.

Edhe raporti i ushtrisë gjermane i cili është botuar sot i plotë në DITA thotë se dy mjete të blinduara kanë hapur zjarr mbi trupat gjermane në 14 mars në Rinas.

furgoni-2-me-logo

Raporti shton se shkëmbimi i zjarrit ka vijuar për 20 minuta, madje e konsideron ngjarjen si të parën përpjekje të armatosur të trupave gjermane jashtë vendit pas luftës së dytë botërore.

furgoni-3-me-logo

Një video e dytë që shoqëron këtë raport tregon ushtarët gjermanë që kthehen në bazën e tyre në Bosnje pas operacionit bashkë me të huajt e evakuuar nga Tirana.

 

Detajet e plota, në DITA print. Foto: Sulmi i 14 marsit ne Rinas, marre nga dosja ku gjendet raporti i ushtrise gjermane per kete ngjarje

 

Raporti i ushtrise gjermane per kete ngjarje

Raport i ushtrise gjermane per kete ngjarje

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...