Published On: 7 Qershor, 2016

NJE TE BVETNE PER JU E PER VETEN

 

Zotri President
Zotri Kryeminister dhe
Ti, zotri Kryetar i Parlamentit
***********************************************************

Edhe sa kohe i duhet Kosoves ,e besa edhe krejt shqiptarise, me u perplase me veteveten,per hater te hajnave,krimineleve,matrapazeve ,hilexhive e fajdexhive!?
Edhe sa kohe duhet te qendrojme ne Bishtin e Historise dhe kjo,Historia ,te na hudhe here ne njeren ane e here ne tjetren!?
Edhe sa kohe shqiptari duhet te qendroj krrusur qe mbi shpinen e tije te kalurojne lloj lloj djajesh.Te kuq ,te zi,te larem . Here djaj te huaj e here te keti trolli!?
A nuk po mundet ,a nuk po din apo ,thjeshte ,nuk po don me e drejtu kurrizin!?
Me besoni, nuk eshte veshteire fare.
Dy gjera duhen .
Me u drejtu dhe kete jo kudo,por para nje Pasqyre.
Mjafton, nje minute, me e pa veten drejte ne sy.
Hapat e pare, te ecjes, drejt, jan me dhimbje.
Por,te ecesh drejte don te thot te jesh njeri dhe, per kete, duhet perballu dhimbjet.
A nuk mjaftoj edhe kjo Lufta e fundit qe te vetedijsohemi dhe te nisim rrugen e mbare te te qenunit vetevetja.
A nuk ju mjaftoj tan ky gjak ,tane ky munde e tane keta lote qe te gezojme lirine.
Dhe,sinqerisht!
Cfar lufte ishte kjo!?
Ju qe thirreni ne emer te saje dhe ne emer te saje me rrini mbi shpine,tregomeni ,cfare Lufte ishte kjo!?
A ishte Lufte per Liri!?
A ishte Lufte per Clirim!?
A ishte Lufte per Bashkim!?
Apo,une i marri ,nuk ju kam kuptu, drejte, as atehere e as sot.
Kure po beje nje llogari te thjeshte te atyre qe nuk jan ma ne mesin tone,te milionave qe kan fluturu pa i pa kush kah,te milionave qe ju ,disa, i keni neper konto ,neper shtepi ,neper villa,neper firma ,e ku jo,llogaria po me del krejt e erret.
Po ma erreson edhe Luften e edhe Lirine.
Ne fund,nuk kam qare pa ju thene aferim.
Me mashtruat atehere e edhe sot,pse jo.
Nje populli qe arrine me i mbylle syte ,lirisht terhiqeni zvarre drejt humneres.
Ai, ju besoj e ,besa ,edhe sot po ju beson.
E ju!??
Ju ,pse jo,bejeni qejfin taman.
Ndoshta po gabohem!?’
Ndoshta po ngutem!?
Ndoshta……..!?
Por dijeni mire.
Nuk keni arrite as me e cliru Kosoven,as me i sjelle lirine dhe as me e bashku me trungun.
Perkundrazi!
E keni roberu dyfish.
E keni shkatrru deri ne palce .
E keni vjdhe e vra sikur te ishit armiqe te perbetuar te saje.
E keni bere kete me qellim apo pa dashje nuk ka fare rendesi.
Thjeshte,eshte koha e fundit te jepni llogari per te gjitha keto .
Kosova nuk eshte mire!
Ju ndoshta po !?

Sylë Bajrami

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...