Published On: 20 Shkurt, 2016

Një shfaqje magjike e filmit SHOK në Nju Jork

Në vigjilje të festës së pavarësisë ambasada shqiptare në Nju Jork dhe Uashington ftoi rreth 400 diplomatë e personalitete për ndjekur filmin kosovar të dominuar për Oskar


Në këtë veprimtari festive me rastin e pavarësisë së Kosovës, përpos veprimtarëve dhe përfaqësuesve të komunitetit, të pranishëm ishin edhe diplomatët nga kori diplomatik pranë OKB-së, disa zyrtar Amerikan dhe miq te Kosovës, si dhe tërë ekipi i filmit SHOK, njofton korrespodenti i agjencisë së lajmeve INA.

Eliot Engele, Frank G.Wisner, Jr, Ambasadori i Britanisë së Madhe, në Kombet e Bashkuara, Mattheë Rycrofte, ambasadorët gjerman e francez, ishin emrat e spikatur të kësaj nate magjike.

Në fjalën e saj përshëndetëse ambasadorja e Kosovës në Uashington,Vlora Çitaku, uroj të pranishmit për tetë vjetorin e pavarësisë së Kosovës, duke i dhënë një mirënjohje të veçantë komunitetit shqiptaro-amerikan, për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

“Falënderoj me shumë respekt dhe mirënjohje të thellë SHBA-të dhe popullin Amerikan për atë çka kanë bërë për çështjen shqiptare, për ndihmën dhe përkrahjen e tyre, pa të cilën ndihmë ne kurrë nuk do të arrinim ku jemi sot” tha Çitaku.

“Filmi, na ka bërë të ndjehemi krenarë si asnjëherë më parë. Na e ka rikujtuar edhe një herë çmimin e lartë që e kemi paguar për lirinë tonë. Na ka ringjallur shpresën se ka gjëra të bukura dhe të fuqishme që mund të bëhen edhe në një vend të vogël e me shumë probleme si Kosova. Dhe, na e ka dëshmuar të gjithëve që asnjë ëndërr nuk është tepër e madhe, nëse i përkushtohemi dhe punojmë me zemër e pa hile”, u shpreh ajo.

Filmi Shok, nga ana e tij trajton një nga ngjarjet e vitit 1998. Atë kur Kosova ishte e rrethuar nga një regjim i egër policoro – ushtarak, që përdori në atë kohë regjimi  serb i cili ushtronte dhune dhe krime të paparë ndaj popullatës shqiptare,e paarmatosur dhe e pambrojtur.

Ai u pritë shumë mirë, aq sa në fund e gjithë salla u ngritë në këmbë, ku nuk munguan lotët por edhe duartrokitjet, pa pushim dhe me shumë ovacione, ndaj ekipit realizues të filmit Shok.

Pas rënies së perdes së filmit, ekipi i filmit Shok u ngjitë në skenë dhe moderatorja Etrita Ibroqi – moderojë një panel bashkëbisedimi i ndërtuar me pyetje dhe përgjigje, mes publikut dhe ekipit të filmit Shok.

Shfaqja në qytetin e  Neë Yorkut, u bë për të promovuar dhe marrë vlerësime, disa ditë para ceremonisë së ndarjeve të çmimeve që mbahet më 28 shkurt në Los Angeles, ku filmi nga Kosova, thuhet se është një ndër pretendet serioz për fitimin e çmimit Oskar për filmat me metrazh të shkurtër.  (INA)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...