Published On: 26 Janar, 2016
Bota |

Një ‘përdhunim’ ndez luftën mes Gjermanisë dhe Rusisë

Në mëngjes, ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov doli përpara mediave në Moskë.

Ai foli për një vajzë 13-vjeçare ruso-gjermane, që ‘është përdhunuar në Berlin nga disa emigrantë’.

Lavrov akuzoi autoritetet gjermane se kanë një tendencë për të fshehur realitetin për shkaqe të brendshme politike.

Prej ditësh, mediat ruse merren me rastin e 13-vjeçares.

Në Berlin dhe në disa vende të tjera janë mbledhur disa protestues.

Me këto deklarata të Lavrov, çështja është kthyer në politikë.

Çfarë ka ndodhur?

Vajza 13-vjeçare u zhduk nga data 11 deri më 12 janar.

Kur u shfaq sërish, ajo tha se e kishin rrëmbyer dhe abuzuar me të.

Shumë shpejt u përhapën lajme në rrjet se ajo ishte përdhunuar nga shumë emigrantë.

Policia e mohoi këtë. Sipas tyre, nuk ka pasur as rrëmbim dhe as përdhunim.

Një burim i tha Spiegel se po hetohet për abuzim seksual me një fëmijë.

Por të dhënat tregojnë se kontakti seksual ka qenë konsensual.

Megjithatë bëhet fjalë për krim, pasi vajza është 13 vjeç.

“Të dy të dyshuarit për këtë krim nuk janë refugjatë,” tha një zyrtar.

Avokati i familjes, Alexej Danckwardt, thotë se ka pasur abuzim dhe lëndim.

Vajza i korrigjoi deklaratat tre orë pasi u mor në pyetje në polici.

Në një version të dytë, ajo tha se ka shkuar vetë me meshkujt.

Por kush i organizoi protestat?

Në Berlin ato u organizuan nga një shoqatë gjermano-ruse, e cila mbron teza të ekstremit të djathtë.

Në disa vende të tjera, u organizuan nga Partia Nacional-Demokratike e ekstremit të djathtë.

Ndërkohë të gjitha mediat e mëdha në Rusi akuzojnë fort se Berlini e ka retushuar rastin, për të mos dëmtuar kursin politik të Merkel për azilantët.

Media shtetërore dhe stacionet pranë Putinit po përçojnë këtë mesazh: Pavarësisht pretendimeve të Perëndimit, Rusia e Putinit është një spirancë stabiliteti.

Moska po përpiqet të pozicionet si një kundërpeshë ndaj establishmentit politik të Perëndimit.

Skifterët rusë flasin për një Gay-ropa, në vend të Europës.

*Marrë me shkurtime nga Spiegel

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...