Published On: 18 Mars, 2016

Një letërsi e butë…

  • (Fjala është për romanin “Një natë tek Luiza” të shkrimtarit tropojan, Arbër Ahmetaj, të cilin,  vitin e kaluar (2015), e botoi SH.B. Skanderbeg Books, nga Tirana).

Kënaqësi leximi

bajram-sefaj

Bajram Sefaj

Pasi që, më kënaqësinë më të madhe, kisha lexuar romanin e tij të parë, “I huaji ai Kosovari”, mezi pritja të takoja autorin e tij, do të thotë, Arbër Ahmetajn, që njihja prej kohësh. Por, tash që, ndërkohë kisha lexuar romanin e tij, në sytë e ndjenjës sime, ishte rritë edhe më shumë, kishte marrë pamje hyjnore, mund të them, pa u trembur fare se e teproj!

Romani i tij i parë (për mua!), sipas emrit (titullit) që mbante, me trembi në çikë, (uh, çfarë do të thotë kjo: edhe “I huaji (edhe) ai Kosovari”).

Aman, aman!

Në fakt, vetë i titulli provokues i këtij romani (për mua dhe të gjithë lexuesit e tjerë shqiptarë kosovarë!), ishte karrem (me rrema!) që, me etje t’i gjuhesha leximit. Gjithnjë me pyetjen krahaqafë pse ai titull dhe çfarë domethënia ka: “I huaji ai Kosovari”! Mo’ Zot, e ka atë domethënien denigruese, përbuzëse e nënçmuese që, mjerisht, përditë e më shpesh, sidomos rrugëve të Tiranës, ua kap veshi kosovarëve të gjorë. E ata, të patrazuar fare, vazhdojnë ta duan, deri në dhimbje përvëluese, Shqipërinë, kur është Nëna e tyre e vetme e, tjetër nuk kanë!

Jo, ore, ç’po thua. Je në veti, ti!

Nuk ishte hiç ashtu. Ishte krejtësisht ndryshe. Jo vetëm …”ai Kosovari”, por të gjithë lexuesit e tjerë, do të binden, bashkë më të, se romani në fjalë, paraqiste diçka tjetër, të kundërt!.

Këtij romani dhe autorit të tij, z. Arbër, i bëra jehonë të madhe verbale, ngado që  u solla e shkova, vërdallë.

Diçka nga këto fjalë të mira të mia për romanin e tij, kishin gjetur rrugët, qoftë edhe misterioze, e ishin “dyndur” në vesh të Arbrit.

Dhe, kur me në fund, erdhi dita e (ri)takimit me të, ishte pasdite e vrugët e ditës së diell, më shi të imët, në Gjenevë.

Shi binte në…. Gjenevë!

*

Tash pas aq shumë vjetësh që jemi parë më Arbrin, kisha përshtypjen se e shihja edhe e njihja për herë të parë. Atë burrë të ri, plotë trupin Tropojë e virtyte tjera të asaj krahine legjendare të vendit tonë. Ishte po ai Arbëri i mëparshëm, i ri, shtatlartë e plot gjallëri, por tash e shikoja dhe e ndjeja disi ndryshe. Me një respekt më të madh, sado që ishte i ndrydhur. Si për të dëshmuar se e di fare mirë se librin ia kam lexuar me kujdes të përqendruar dhe se e kam “reklamuar” gjithandej, sa që, një bashkatdhetar veçse nuk ma kishte grabit e marrë nga dora, posa u takuam, në dorë m’i lëshoi edhe disa ekzemplarë të romanit “I huaj ai Kosovari”  bashkë me porosinë që t’ua ndaj miqve të mi!  Çdo gjë ishte e qartë.

E, për mua, ka ndonjë gjë të re, derisa me bishte syri ia vidhja titullin e romanit të radhës “Një nate tek Luiza”!

Pa pikë hezitimi, si një krah dallëndysheje tropojane, hapi kapakët e romanit dhe në faqen e parë të bardhë të tij, shënoi: Bajramit, një letërsi e butë, për një mik të mirë!

*

Romanin “Një natë tek Luiza” e marr prej duarve autorit, menjëherë lexoj me lezet (siç thonë helmet e Tiranës!!), akoma më të madh se të parin, dhe, aty për aty, filloj të zihem, të tjerr e të meditoj mbi te, si ta shkruaj një shkrim të shkurt, jo pse di shumë ‘i zbërthej e komentoj veprat letrare ( kush ai që din ta bëj këtë punë, aq mirë e me kompetencë, dilemë e temë tjetër, është kjo!) , por, vetëm aq sa të ndaj kënaqeshin e gostinë më të tjerët, dhe, në këtë mënyrë, t’ju bëj thirrje, (që mos të jem egoist!), që, edhe të tjerët të ulën rreth tryezës se quajtur “Një natë tek Luliza”.

*

Kur me në fund, u gjenda sy m’ sy, me faqen e parë të bardhë (të tmerrshme) të kompjuterit, kur mendova se i erdhi vakti ta them fjalën time për këtë vepër, në faqen e parë gjeta titullin e shkrimit: letërsi e butë, për…!  Dhe, akoma ende, pa i lexuar as 20-30 faqet e para romanit pash se kësaj e butë, duhej shtuar edhe atribute të tjera: letërsi e butë, po, d’accord, por edhe  letërsi e mrekullueshme, letërsi e lezetshme, letërsi e ëmbël…

Tash nuk kam takat të përgjigjëm për të gjitha këto “akuza” që ia bëj romanit “Një natë ke Luiza”, sepse, në rend të parë, nuk jam i zoti t’i dalë përballë një orteku të tillë rrënues, e, së dyti, nuk dua, kur, thjesht e vetëm me një fjalë (a fjali!) mund të përmbyll gjithçka: merrni e lexojeni këtë (krye)vepër të letërsisë më të re shqipe!

Kush nuk pajtohet, ka punë me mua!

Ja, ku jam!

*

Malli i mirë, zotnia serbes, thotë një urti jona e moçme popullore!

Arbër Ahmetaj shkuar mirë, paq shkruan, shkurt shkruan, qartë shkruan, prapë, bukur, paq, shkurt, qartë,… prapë…

I thërras në ndihmë, argatë të me hyjnë nën krahë e këtë punë të vështirë arsyetimi, pafajësi argumentimi e vlerësimi, vetëm mendimet e tre kritikëve të huaj, dy nga Zvicra e një nga Bukureshti i Rumanisë. Ata thonë: “Ahmetaj është shkrimtar i aftë që përvojat personale t’i ngrejë në lartësinë e një mesazhi universal”, ( Bastien Fournier ), “Shkrim të luhatet mes letërsisë, esesë dhe filozofisë (Michel Pichon, që të dytë nga Zvicra), ndërkaq, Gabriella Lupu, nga Bukureshti, ndër të tjera thotë se: “Prozat e tij, (të Ahmetajt, pra) të japin kënaqësi leximi po aq sa të bëjnë të reflektosh”.

*

Megjithatë, kur është fjala për romanin në shqyrtim, të them se midis kopertonave të tij, fshihen (ruhen) ty margaritarë fort të çmuar:”Shenjti Valentin” dhe “Gratë heroike hidrocentralase”. Pa e eklipsuar, aq me pak pa e mohuar vlerën e asnjë tregimi tjetër, as krejt s’rrëfejnë ato 182 faqe teksti modern e të shkëlqyer, për mua tregimi më i mirë, megjithatë, ishte ai për “Gratë heroike…”, ndoshta pse në gjene kemi diçka të përbashkët: ai është kundër enverist e unë kundër titist! Edhen një e përbashkët: gjersa unë jam jurist, ai është farmacist, profesion, të cilin me dashuri e ushtron, sot e kësaj dite, në qytetin piktoresk Sion të Zvicrës, ku, prej vitesh, jeton, punon dhe krijon.

———————

Legjenda:

Nga po ky autor: 1. “Flet hyrje për në varr” roman, 1993, 2.”Kopsht katrorë” roman 1997,

  1. Shqipëria -trishtimi im” ese politike 1999, 4.”Fisi i të vdekurve” roman-dorëshkrim 2000. 5.”Kështu foli Tahir Zemaj” (bashkautor Sefedin Krasniqi) 2000, 6.”Kështu foli Tahir Zemaj”-(bashkautor S.K.) pjesa e dytë” 2001, 7. “Uji ” tregime 2002. 8.”Dashuritë Gazmore” Milan Kundera, përk. nga anglishtja 1999, 9.  “A ekziston e majta në Shqipëri?” Dr. Artan Fuga, përk. nga frëngjishtja 2002.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...