Published On: 9 Maj, 2016

Një kusht nga Basha dhe “by**a” e zhveshur e Ramës

Sot u shënuan dy ngjarje të rëndësishme politike.

E para ishte votimi në parim i drafit të ndryshimeve kushtetuese nga ana e të gjitha forcave parlamentare.

E dyta ishte heqja e mandatit të deputetit socialist Koço Kokëdhima nga ana e Gjykatës Kushtetuese.

Por kreu i PD-së, Lulzim Basha, që i konsideroi këto dy ngjarje si fitore të opozitës, nuk ndalet me kaq por tani paraqet kauzen e re të Partisë Demokratike.

“Parametrat janë për një qeveri teknike, sepse Rama ka treguar se nuk është në gjendje të garantojë zgjedhje të lira e të ndershme. Pa një reformë zgjedhore, asgjë tjetër nuk do të funksionojë normalisht në vend”, tha Basha.

Këto fjalë tingëlluan si kushti i radhës ndaj reformës në drejtësi, kur të vijë puna për ta votuar atë nen për nen në Parlament dhe ndoshta mund të kthehen në kauzën për ta bllokuar procesin.

Sakaq, opinionisti Artur Zheji, në një analizë të tijin për portalin Opinion.al, ka hedhur tezën se Rama po përpiqet ta demonizojë Sali Berishën sikurse bënte Enver Hoxha me Ahmet Zogun, për të mbuluar dështimet e tij. Sipas Zhejit Rama e bën këtë për të mbuluar “by**ën” e zbuluar nga turpet e shumta të tij.

Më poshtë një pjesë e shkëputur prej analizës së tij:

E treta, është krijimi i Mitit, që pa u larguar nga skena politike Sali Berisha, ky vend nuk ka qetësi dhe paqe. Madje nuk mbin as lulja në pyll dhe as nuk këndon as zogu në pemë! A thua se nuk u ndërruan me qetësi dhe rregull pushtetet, në vitin 2013!

Ndërkohë që humbësit dolën qetësisht nga zyrat dhe fitimtarët hynë në zyrat e shtetit! Simbas Ligjit dhe Kushtetutës!

Ku dalim kështu?

Asgjëkundi ku ja vlen të jetohet mirë e me qetësi, mendoj!

Kjo më kujton demonizimin që regjimi i kaluar i Hoxhës, bënte për Ahmet Zogun! Bartësi i të gjitha të këqijave kombëtare, thirrej aso kohe ai! Vrasës, maskara, tradhëtar, hajdut, i përdalur!

Qëllimi?

Për të ngritur mitin e të Keqes dhe për të krijuar atmosferën surreale, se pas Errësirës vjen Drita!

Se mbas të Keqes vjen e Mira! Dhe për këtë të Mirë, mund të haje në emër të popullit, edhe një plumb ballit apo edhe një plumb mbas qafe!

Dhe ne, brezi ynë,  e pamë se cfarë e Mire erdhi më pas. Dhe vetëm e pëshpërisnim. Si shumë kush po e pëshpërit sot nga një frikë e ende e butë, por sidoqoftë e pranishme!

Por kjo është Paradhoma e një të Keqeje shumë më të madhe, se sa e “keqja reale e Berishës që ishte”, si një hipnozë mediatike për të mos parë të keqen e sotme, kudo ku ajo shfaqet.

Është instalimi i një Gënjeshtre të ekzagjeruar dhe të emfatizuar, për të fshehur bythën e zbuluar të jo pak turpeve dhe dështimeve!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...