Published On: 12 Janar, 2016

Një “kolonel” që “bombardoi”Londrën

I thoshim gjithmonë njëri tjetrit kur ishim në burg: “A do të na besojnë vallë kur të tregojmë se çfarë kemi hequr, apo do të na shohin me mosbesim e do të na thonë: Mos e teproni tani. E pse jeni gjallë pra? Shumë prej nesh vërtet nuk dolën gjallë prej andej. I pushkatuan, i vranë duke punuar në ato kushte çnjerëzore në minierë. Si i ndjeri Ilmi Çoçka me një djalë tjetër nga Vlora, që i zuri shembja e minierës në Qaf Bar; si shkodrani Nush Topuzi, si shumë të tjerë… Kanë shkruar edhe të tjerë për ta, ka shkruar Fatos Lubonja, ka shkruar Visar Zhiti, Gëzim Peshkëpia, Hysen Haxhiaj, Gëzim Cela e të tjerë… Emrat e tyre janë nëpër shoqatat e ish të burgosurve politikë, nëpër qytete të ndryshme. Nuk pati asnjë hakmarrje nga ana jonë, edhe pse do të ishte e justifikuar kjo gjë. Por si mund të pajtohemi me talljen që u bë me ne kur gjykatës dhe hetues të diktaturës patën dhe vazhdojnë të mbajnë poste shumë të larta në hierarkinë gjyqësore, kur pati edhe dekorime të atyre prokurorëve? Nuk them se duhet të futeshin në burg të gjithë ata që u morën me ne: policë, hetues, gjykatës dhe prokurorë, por jo ama të llastoheshin nga PD dhe PS në pushtet me poste të larta dhe dekorime. Shumica prej nesh qenë të rinj atëhere, por nëpër burgje vuajtën edhe shumë të moshuar dhe të sëmurë rëndë, të verbër, me sëmundje mendore etj. Vetëm në Shqipërinë e Enver Hoxhës ndodhnin ato makabritete. Në kampin e Ballshit pleqtë e shkretë shuheshin përditë nga ushqimi i keq, mungesa e mjekimeve, nga të ftohtët dhe lagështia derisa përfundonin në hanxharin e Bilalit, një infermier i dënuar, që ishte i detyruar t’u bënte autopsinë: dmth t’i çarvaliste me hanxharin e tij në mënyrë që komanda të ishte e sigurtë për vdekjen. Për të përfunduar paskëtaj në Panahor, ashtu të shqyer dhe të shoqëruar me nga një shishe, brenda së cilës futej një copë letër me gjeneralitetet e të ndjerit. Asnjë shenjë dalluese jashtë varrit. Familja nuk mund të merrte pjesë në varrim; kishte të drejtë të merrte kufomën vetëm pasi i vdekuri të kish mbaruar dënimin! Të shkruash sot për këto gjëra është si t’i përjetosh edhe njëherë të gjitha. Nuk arrija të kuptoja arsyen pse i mbanin në burg njerëz me probleme dhe çrregullime mendore, njerëz që kishin nevojë për trajtim dhe kujdes të specializuar mjekësor. Mirë ne të tjerët, por edhe ata ishin rrezik për atë që quhej “pushtet popullor”? …Rako K. në Spaç, një i dënuar me zhvillim të vonuar mendor, ishte krejtësisht i padëmshëm për të tjerët, por e detyronin të punonte nëntokë Rakon e shkretë. E donin të gjithë Rakon. Mundoheshin që ta bënin të lahej, por ishte e pamundur, kishte vite pa u larë. Në shtrat flinte bashkë me qenin, Bolin e famshëm të Xake Bregut. Nuk do të harrohet kurrë Rakoja. I përshëndeste të gjithë duke tundur dorën e djathtë si Enver Hoxha dhe duke buzëqeshur thoshte : Drungli! Drungli!… Edhe sot, mjaft nga shokët e mij përshëndesin si Rakoja duke thënë atë “drunglin” e famshëm…. Në Spaç ishte edhe “Piloti”. Quhej Nasip M. nga Vlora. Moshën nuk mund t’ia përcaktoje dot: lëkurën e fytyrës si pergamenë e lashtë, gojën pa asnjë dhëmb. Ishte një burrë i vockël me sytë gjithmonë të qeshur dhe peshonte më pak se 50 kg. Nasipit i qe mbushur mendja që gjatë luftës së II botërore kish qënë pilot në aviacionin ushtarak italian. Mjaft t’i thoshe: “Pa na trego si e bombardove Londrën, o Nasip” dhe ai ia fillonte: – Mora urdhër na kumanda unë, që thua ti, që të bombardoj Londrën… Çfarë të bëjam unë? Siurdhon, një t’i hipur aropllanit tim dhe aty e në Londër. Një të futur i bëj na përposht urës së Tamizit unë me aropllan… “Mos, tha mretëresha, ky do jet Nasipi.” Në radio mua kjo: “Aman zoti Nasip, mo ma bombardo Londrën, të keqen”… Hiç unë, nuk i kthej xhevap, po edhe njëherë na posht urës… U dhije mretëresha… “Zoti kolonel Nasip M., më tha, jam mretëresha dhe të lutem shumë eja të bisedojëm njëherë, pastaj bë si të duaç zotrote…” Mirë, i them unë, më prit se erdha, po dua që të të gjej vetëm. “Siurdhon”, kjo. Një të ulur i bëj unë. Aropllanit. Maqina e mretëreshës aty, priste mua. Aty e në pallat. Priste kjo në sallon. Një të parë mua frrap e në këmbë, m’u hodh në qafë. “Të keqen, më tha, ça të duash tija, vetëm mos më hidh bombat këtu, hidhi gjakund tjatër.” Ti e ke në dorë, i them. Një të xheshur bën kjo para mua. Lakuriq. O të keqen, o nëne, o nëne… Unë e di si e kalova natën me të deri sa u zbardh dita. Aty e vajta ku keshë lënë aropllanin… – Po pastaj Nasip, ç’bëre? – Pastaja ç’bëra? Bëra detyrën. Xbatova urdhërat që kishjam marrë… Tym e bëra Londrën… Të nesërmen gjithë gazetat në faqet e para fotografinë time me titull “Il kolonelo sinjor Nasip M. a bombardato la Londra”…

Maks Rakipaj, një fragment nga libri im me kujtime “Gjallë pas mbytjes së anijes” shkruar më 2012-2013 Një “kolonel” që “bombardoi”Londrën…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...