Published On: 20 Prill, 2016

Një gotë verë e kuqe e barabartë me një orë palestër

 

Sipas hulumtimeve nga Universiteti Alberta në Kanada, përfitimet e resveratrolit, një përbërës që gjendet tek vera e kuqe dhe rrushi janë po të njëjtat me ato që përfiton kur bën një orë fiskuluturë në palestër.

Sipas kryestudiuesit, Jason Dyck, ky zbulim do t’u vijë veçanërisht në ndihmë atyre që nuk kanë mundësi të stërviten në palestër. Resveratroli përmirëson performancën fizike, funksionin e zemrës dhe forcon muskujt, të njëjtat efekte që marrim pas stërvitjes në palestër.

“Mendoj se resveratroli ndihmon ata të cilët duan të stërviten në palestër po nuk kanë mundësi fizike,” tha ai.

Të gjitha diskutimet mbi verën e kuqe janë tashmë të faktuara nga shkenca. Po ashtu, studimet treguan se kush konsumon një gotë verë të kuqe në ditë ka më pak gjasa për t’u prekur nga dementia ose kanceri, gjithashtu bën mirë për zemrën, frenon moshimin dhe rregullon nivelin e sheqerit në gjak.

Megjithatë duhet të dini se kjo vlen vetëm për verën e kuqe dhe jo për të bardhën dhe gjithashtu duhet të keni kujdes mos e teproni me përdorimin e verës së kuqe, një gotë është e mjaftueshme, pasi ajo ka alkool.

Megjithatë nëse doni të rrisni sasinë ditore të resveratrolit mund të konsumoni boronicë, gjalp kikirku, rrush të kuq dhe çokollatë të zezë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Tristaniku per JU thotë:

  MOS,MOS,MOS e bani ate gabim te rande.Ndryshe do prisheni me dashnoret tuaj te pa
  harruar;turqit musulman,sidomos krahina autonome turke e prizrenit,ku neper shtepia
  flisnin vetem turçe.ALLAH,ALLAH, vena e kuqe eshte gjaku i JEZU KRISHTIT.Ai te jep jete,
  gezim,zgjuarsi,vena te civilizon.Qush more,ju kosovaret po dashkeni me u civilizuar.
  Mos e dhente zoti Turku jaj do zemerohet e nuk do pellase neper televizion per tu njohur
  juve si shtet musulman.Of medet çpo na ngjet.Kosovaret po behen pijaneca pas 500 vjet.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...