Published On: 7 Maj, 2016

Një by-pass dhe një re, “Shqipëria po ndryshon”…

Me një fond prej mbi 5.5 milionë euro nga BE, ka përfunduar Bypass-in e Rrogozhinës, një segment prej 4.3 km me 2 korsi kalimi, dhe gjerësi totale 10.5m.

Ky aks që lidh Elbasanin me pjesën perëndimore të vendim ka qenë problem kombëtar dhe është pjesë e korridorit 8.

Një segment rrugor tashmë do ndihmojë së tepërmi levizjen e mjeteve në aksin Qaf-Thanë-Elbasan-Durrës, Vlorë apo Kukës dhe Shkodër.

Një nyje lidhëse më rëndësi të madhe pjesë e korridorit 8 e cila është ndërtuar për gati 20 muaj.

Projekti i implementuar përfshiu gjithashtu ndërtimin e dy rreth rrotullimeve, një degëzimi “T”, një ure me gjatësi prej 21.8 m dhe tre nënkalimeve për makineritë bujqësore.

Tashmë rruga ka përfunduar, pritet vetëm hapja e saj për kalimin e lirë të mjeteve.

Ndërkohë edhe Reja është gati për Tiranën.

Këtë e njoftoi sot kryebashkiaku i kryeqytetit Erion Veliaj.

“Nisën aktivitetet e para, faleminderit nga zemra atyre që punuan pa llafe prej muajsh për instalimin”, – shkruan ai në Fb.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...