Published On: 1 Shkurt, 2016

Një batutë me Hitlerin! Blushi-Ramës: Pse ke frikë të zgjidhesh?

Deputeti socialist, Ben Blushi, doli nga mbledhja e Grupit Parlamentar, dukshëm i dëshpëruar.

Ashtu siç e ka paralajmëruar gazeta Mapo, ai mund të mos hyjë në garë për shkak të statutit të ri.

“Po shkojmë drejt një kongresi ku nuk zgjidhet kryetari i partisë. Edi Rama nuk do të zgjidhet,”tha Blushi.

“Rama ishte sot aty, por nuk foli. Unë kam një pyetje për të: Një njeri që pretendon se ka bërë kaq shumë reforma, në energji, arsim, në territor, në pensione, nëse do i quajmë, pse ka frikë të zgjidhet? Ky është një mandat i grabitur, me të cilin nuk do pajtohem kurrë,” tha Blushi.

“Si ka mundësi që Shqipëria mund të besojë se ne zbatojmë ligjin, kur nuk zbatojmë ligjin e partisë.

Si mund të vijnë të rinjtë në këtë parti, që nuk zbaton ligjin e saj”.

Blushi tha se i qëndron deklaratës së tij se do të garojë për kreun e PS, nëse ka zgjedhje dhe garë të lirë.

Deputeti socialist tha se pati një debat me kreun e Grupit, Gramoz Ruçi, ndërsa i kanë thënë se nuk do ketë mbledhje të Asamblesë.

“Kapriçio e Edi Ramës për të mos u zgjedhur po kthehet në normë. Unë këtë nuk e pranoj”, tha Blushi.

Sipas tij, ai do garojë për shkak se ekonomia është në rënie dhe papunësia në rritje.

“Shteti po jepet me koncesion. A ka mundësi të japim edhe ushtrinë me koncesion, se të gjitha i dhamë me koncesion? Unë po kandidoj për të kthyer PS-në në shërbim të interesit publik”.

Për të ilustruar situatën me mungesën e zgjedhjeve në parti, ai tregoi një histori, të rrëfyer nga një mik i Blushit.

“Në një qytezë të vogël gjermane, vetëm dy persona votuan kundër Hitlerit. Por si mendoni ju, koha i dha të drejtë atyre dy personave, apo të tjerëve?”

Duke komentuar deklaratën e Edi Ramës se ai është një sehirxhi, Blushi tha: “Nëse dikush është ulur në park, dhe sheh dikë që po vjedh një makinë, kush bën më shumë dëm, ai që vjedh makinën apo ai që sheh”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...