Published On: 7 Shkurt, 2016

Nitaj: Kush po na quan tradhëtar?!

Anëtari i Kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj ka theksuar se opozita nuk ka rënë dhe se do të vazhdojë kundërshtimin ndaj qeverisjes Thaçi-Mustafa.
Sipas tij, opozita edhe mund të mos jetë bashkë një ditë, sepse për këtë mund të ketë plot arsye, por fronti i përbashkët i krijuar tash e sa muaj, për të kundërshtuar degradimin e shtetit, është aq i fortë sa që nuk thyhet as lehtë e as për qejf.

Reagimi i plotë i Nitajt në Facebook:

Sapo u bë publik lajmi se në takimin e nesërm te Presidentja, do të marrë pjesë Ramush Haradinaj, por jo edhe dy liderët e dy partive të tjera opozitare, u kall një pjesë e medias dhe sa prej analistëve të pushtetit filluan t’i fërkojnë duart se do të mund të hanë edhe për një kohë në grazhdin e pushtetit.
Si rrufe u ngutën të flasin se si opozita u përça dhe pothuajse nuk arritën ta përmbajnë ekzaltimin që iu vërehej nga fjalët që i lidhin me aq vështirësi, ani pse pozat i marrin të analistëve.
6-të pikëshi i Zotit Haradinaj, për arsyet se pse ai shkon te Presidentja, ku janë edhe Isa e Hashimi, nuk shërbente për analizë, sepse detyra që kishin marrë ishte misioni i pamundur i tyre, për të argumentuar përçarjen e opozitës.
E kuptoj se ka pasur deklarata të pamatura edhe nga VV, por edhe nga Nisma e AAK, pse jo, sepse është pothuaj imagjinare ta mendosh se partitë me mijëra aktivistë e eksponentë, do t’i kenë të gjithë për vete, sepse gjithmonë do të gjendet dikush nga cila do parti, që në momente të caktuara do ta bëjë punën e huaj dhe do ta pi duhanin tinëz!
Por kjo është edhe e parashikueshme edhe e kuptueshme.
Opozita edhe mund të mos jetë bashkë një ditë, sepse për këtë mund të ketë plot arsye, por fronti i përbashkët i krijuar tash e sa muaj, për të kundërshtuar degradimin e shtetit, është aq i fortë sa që nuk thyhet as lehtë e as për qejf.
Është investuar shumë në krijimin e kësaj fryme, që tashmë i ka përfshirë pothuaj krejt shtresat e popullatës, që janë tubuar më shumë se kurrë dhe jo një herë!
Unë e besoj se rekordi protestuesve do të thyhet në këtë 17 shkurt, dhe kundërshtimi kundër binomit më famëkeq që ka pasur Kosova ndonjëherë, Thaçi-Mustafa, do të jetë më i fortë se sa që ata e mund ta mendojnë.
Tashmë kundërshtimi kundër kësaj qeverisjeje, nuk është vetëm opozitar. Ai është kundërshtim popullor e qytetar.
Ka disa njerëz që do të koriten, sepse vonë do të kujtohen t’i bashkohen popullit që po shtohet kundër Mustafës e Thaçit!
I njoh disa njerëz të ngjashëm që akoma i kanë librezat e partisë (komuniste) ne xhep, sepse qenë vonuar t’dorëzonin!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...