Published On: 26 Janar, 2016

Nitaj: Është koha e fundit të ndërpriten eksperimentet me kandidatët presidencialë të Kosovës

Zyrtari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj ka thënë se është koha e fundit që në Kosovë të ndërpriten eksperimentet dhe presidenti të zgjidhet nga populli.

Ai në një postim në Facebook ka shkruar se historia e Kosovës me presidentët e saj jo vetëm që nuk ka qenë dinjitoze, por edhe shumë e keqe.

Lexoni postimin e plotë të Nitajt në Facebook:

Presidenti të zgjedhet nga populli

A mos ndoshta është koha e fundit, që të ndërpriten eksperimentet me kandidatët presidencialë të Kosovës dhe me maskaradën e zgjedhjes dhe përmbysjes së tyre.

Historia e Kosovës me presidentët e saj, jo vetëm që nuk ka qenë dinjitoze, por shumë e keqe dhe jo në pak raste qesharake. Kosova në historinë e shkurtër presidenciale, i ka pasur dy presidentë të përmbysur, një të dalë nga zarfi dhe tash rrezikon ta bëjë një zgjidhje që do t’i qes në hije krejt zgjedhjet e deritashme të presidentëve.

Prandaj, a mos është momenti, që vendi ta aplikojë një tjetër model të zgjedhjes së presidentit të vendit që është me vota të drejtpërdrejta.

Nëse kjo është zgjidhja, pse nuk bëhen ndryshimet e domosdoshme të kornizës ligjore, dhe të përmbyllet cirkusi i zgjedhjes së presidentëve të Kosovës.

Tashmë është e qartë se Hashim Thaçi, nuk mund të jetë një kandidat koncensual për president dhe aq më pak një kandidat që mund të konsiderohet si faktor uniteti. Nisur nga kjo, pothuaj është e pamundur që zgjedhja e tij eventuale për president, të mos kalojë pa pakënaqësi të mëdha.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...