Published On: 11 Mars, 2016

NISMA sot vendos ta braktis Kuvendin ose jo

  • NISMA ende nuk ka ndonjë vendimin përfundimtar nëse deputetët e partisë së Fatmir Limaj do ta bojkotojnë, apo ju Kuvendin. Megjithëse, kreu i AAK’së, Ramush Haradinaj, një ditë më parë, i ka futur ata para aktit të kryer, duke folur në emër të tri partive opozitare, VV-AAK dhe NISMA. Partia më e vogël opozitare, vendimin përfundimtar e merr të premten, gjatë ditës.

Kryesia e NISMA’s gjatë ditës së sotme do të vendos nëse do të largohen nga Kuvendi i Kosovës, duke e bojkotuar punën në institucionin ligjvënës, si pjesë e kundërshtimit opozitar, tek pasi po konsiderohet e shterur forma e bllokimit të punës me gaz lotësjellës, shkruan Gazeta Express.

Mirëpo, ka qenë kreu i AAK’së, Ramush Haradinaj, ai që “opozitës së bashkuar” u ka komplikuar situatën. Haradinaj, të enjten, morri vendim të prerë që deputetët e tij të largohen nga Kuvendi, e kur këta ua kumtoi mediave, tha se vendimi është i përbashkët, i opozitës VV-AAK-NISMA.

“Dalja nga Parlamenti është për kohë të pacaktuar, me qëllim të shkuarjes në zgjedhje. Nuk do të thotë që deputetët e opozitës nuk kanë më mandat si deputet”, kishte deklaruar Haradinaj pas takimit me kreun e opozitës në Shqipëri, Lulzim Bashën.

Se ky nuk është qëndrim i përbashkët i opozitës, tregon qartë zyrtari për informim në ‘Vetëvendosje’, Adonis Tahiri.

“Ende nuk kemi vendim të përbashkët si opozitë e bashkuar për diçka të tillë. Janë diskutuar gjerë e gjatë mendime e qëndrime rreth asaj se si duhet vazhduar protestën tonë brenda institucioneve”, citohet të ketë thënë Tahiri, për portalin “lajmi.net”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...