Published On: 22 Shtator, 2016

NISMA: Demarkacionin e diskutojmë vetëm nga pika zero (Video)

Ftsës së paralajmëruar të kryeministrit Isa Mustafa që t’i mbledhë liderët e partive parlamentare për të diskutuar për demarkacionin me Malin e Zi, ende nuk është e sigurt që do t’i përgjigjen partitë opozitare.

Valdete Bajrami, Shefe e Grupit Parlamentar të Nisma për Kosovën, ka deklaruar në emisionin “Kontakt” me Valdrin Krasniqin se kryeministri duhet ta dijë se çfarë ftese duhet t’i bëhet opozitës.

“Ne mund të ulemi në një tryezë e cila do t’i kishte pikat e caktuara dhe një ndër to të ishte rishikimi i marrëveshjes së demarkacionit më Malin e Zi, ose dakordimi të sillej në Kuvend dhe të bëhej rrëzimi i saj që të kthehet në pikën zero e pastaj të behët një komision i ri”, ka deklaruara Bajrami.
Ajo ka thënë se me 1 shtator qeveria ka pësuar humbje dhe kryeministri ka dalë kokë ulur nga Kuvendi duke e tërhequr nga të gjitha procedurat kuvendore marrëveshjen.

“Ne konsiderojmë që tashmë kjo marrëveshje ka renë dhe si e tillë është e papranueshme”, ka thënë ajo, duke shtuar se kryeministri tashmë e din se po të sillej edhe nesër ajo marrëveshje në Kuvend nuk do të kalojë pasi që as deputetë nga pozita nuk do ta votojnë.

Bajrami ka folur edhe për gjendjen e përgjithshme në arsim, shëndetësi e siguri, duke kërkuar edhe njëherë rrëzimin e qeverisë Mustafa dhe çuarjen e vendit në zgjedhje të parakohshme./Tribuna/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...