Published On: 24 Dhjetor, 2015

Nishani uron Krishtlindjet dhe lutet për njerëzit në nevojë

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, me anë të një mesazhi të publikuar në faqen zyrtare të këtij institucioni, u uroi Festën e Krishtlindjeve të gjithë besimtarëve shqiptarë kudo ku ndodhen.

“Me rastin e Ditës së shenjtë të Krishtlindjes dëshiroj t’u shpreh të gjithëve urimet më të mira e më të përzemërta në këto çaste të lumtura! Dita simbol e lindjes së Krishtit rizgjon në zemrat e mbarë besimtarëve të krishterë ndjenjat e gëzimit e të shpresës për një të ardhme të ndritur, kur bashkojnë përpjekjet për të ngritur lart vlerat më sublime e më fisnike fetare dhe njerëzore”, thuhet në mesazhin e urimit.

Një urim të veçantë në këtë mesazh, Presidenti u ka rezervuar edhe njerëzve në nevojë. “Në këtë ditë të bekuar, mendimi dhe lutjet tona shkojnë për njerëzit më me pak fat e në nevojë, të cilëve më shumë se kushdo u duhet ngrohtësi dhe dhembshuri njerëzore. Le të përpiqemi t’ua lehtësojmë vuajtjet dhe mundimet të vetmuarve, të braktisurve, të pamundurve e të sëmurëve, për t’u dhënë shpresë dhe besim!”, shprehet Nishani.

Në një natë të shenjtë si kjo, Kreu i Shtetit ka kujtuar gjithashtu edhe viktimat e akteve terroriste apo ato të luftës në Siri. “Këtë vit nën shkëlqimin e dritave të Krishtlindjeve shohim me dhimbje errësirën e akteve terroriste që tronditën Evropën, luftërat që shkatërruan Sirinë e largët, klithmat e emigrantëve që humbën jetën deteve dhe oqeaneve dhe shpresojmë e lutemi që paqja dhe mirësia të mbizotërojë zemrat e njerëzve kudo që janë”.

“Gëzuar dhe për shumë vjet Krishtlindjet dhe j’ua uroj sa më të paqta e të mbara e në shëndet e harmoni të plotë të shpirtrave, zemrave dhe trupave!”, përmbyll urimin e tij presidenti i Republikës Bujar Nishani.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...