Published On: 25 Janar, 2016

Nishani kërkon hetimin e krimeve të komunizmit

  • Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, nga Malesia e Madhe kërkoi hetimin e krimeve të komunizmit.

Nishani tha se kjo është në interes të sigurisë kombëtare dhe kërkoi heqjen nga drafti i reformës në drejtësi të neneve që pengojnë hetimin e krimeve te kohës së diktaturës.

“E quaj të papranueshme hartimin dhe tendencën e një neni të tillë nga të ashtuquajturit ekspertë të reformës në drejtësi, për të vendosur në Kushtetutë një nen që ndalon njëherë e përgjithmonë hetimin e krimeve të komunizmit. Nga kjo tokë martirësh i bëj thirrje deputetëve të përgjegjshëm të Kuvendit të Shqipërisë që të mos e miratojnë këtë nen”, deklaroi Nishani.
Nishani ka marrë pjesë në aktivitetet për 71-vjetorin e lëvizjes anti-komuniste, pjesëtarët e të cilës presidenti i ka vlerësuar me Dekoratën e Artë të Shqiponjës. Nishani ka shpjeguar edhe mosdekretimin e ligjit të pronave dhe dërgimin e tij në Gjykatën Kushtetuese.
“Para pak ditësh të gjithë ne, shumë si ne, nuk do ta besonin që 2016 mund të vinte me një ligj të Parlamentit i cili do të kërkonte rikonfiskimin e pronave të shqiptarëve. Rikonfiskimi i pronave nuk mund të ndodhë dhe nuk do të ndodhë”, theksoi Nishani./Tch

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Safet Qose thotë:

    SHqipetaret jane per denimin e cdo krimi dhe krimineli.Por se jane te indinjuar shume se ju si peshtetaret e sotem po bashkepunoni me krimin per te mbajtur pushtetin dhe pasurine qe keni vendosur duke abuzuar me te.Skeni denuar Gerdecin, krimet e 97 -tes 21 janarin dhe shume krime te tjera qe kane ndodhur kur ishit Ju ne ekzekutive. Nga sjelleja juaj lufta kunder krimit duket shume fallso dhe dinake.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...