Published On: 20 Mars, 2016

Njihuni me milionat e Isa Mustafës dhe të djemve të tij!

Pas publikimit të lajmit se vëllau i kryeministrit Isa Mustafa, Ragipi kishte kërkuar azil në dy shtete europiane dhe pikërisht në kohën kur kryeministri po zhvillonte një vizitë në Gjermani, vëllau i tij Ragipi po kërkonte azil po në Gjermani, për shkaqe shëndetësore, i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Kryeministrit Mustafai cili nëpërmjet statusi në Facebook tha se edhe familja e tij ndante po të njëjtin fat me qytetarët hallexhi të Kosovës, raporton Infokusi.

Për vëllaun e kryeministrit mund edhe të thuhet se po e ndanë të njëjtin fat me qytetarët e vendit, por e njëjta nuk mund të thuhet edhe për familjen e ngushtë të tij, ngase djemtë e kryeministrit dhe vet kryeministri gëzojnë pasuri e kanë pjesë në biznese që qarkullojnë miliona euro në vit.

Kryeministri Mustafa me pasuri rreth 700 mijë euro

Sipas të dhënave Agjencisë Kundër Korrupcionit, pasuria e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, deri tani ka arritur në vlerë 696,573.38 euro.

Ai ka deklaruar se ka pasuri të paluajtshme në vlerë prej 583,000 euro pasuri të paluajtshme. Po ashtu ka të hyra vjetore në vlerë prej 33,573.38 euro dhe para të gatshme, 80 mijë euro.

Mustafa ka një shtëpi 180.00 m2, në vlerë prej 138,000.00 euro dhe tokë, në vlerë prej 365,000.00 euro.

Ai posedon 16 % të aksioneve në RIINVEST, vlera kapitale e të cilave arrin në 80,000.00 euro.

Mustafa ka deklaruar te të hyrat vjetore për vitin 2014 se ka marrë pagën e deputetit 6,151.24 euro dhe dy herë ka raportuar se ka marrë shpërblime në ASHAK njëherë 15, 422.41 euro dhe herën tjetër 12,000.00 euro. Ndërkaq që në këto shifra nuk janë të përfshira edhe të hyrat nga bizneset e bijëve të kryeministrit, biznese këto që kanë patur edhe përballje më ligjin në disa raste.

Kryeministri Mustafa  ka një pjesë të aksioneve në skuadrën e kryeqytetit ,“KF Prishtina”, ai ka qenë i lidhur me një licencë taksie, me monopolin e krijuar tash e më shumë se një dekadë në fushën e reklamave publike dhe Sallonin e veturave “Makcar”, që gjendet në magjistralen Prishtinë-Shkup, në kilometrin e tretë. Kjo kompani, në pronësi të dy djemve të Kryeministrit Mustafa, Arbenit e Besnikut, është diler i BMW-së.

Përveç në kompaninë “Makcar”, që në deklarimin e parë të pasurisë, më 2010, Isa Mustafa pati thënë se ka 49% të aksioneve, ai po atë vit ai ka deklaruar se i ka edhe tri biznese të tjera. Mustafa është bashkëpronar me 16% të aksioneve në “Universitetin Riinvest”, me 1.6% të aksioneve në Klubin Futbollistik “Prishtina”, si dhe me 5% të aksioneve në “Intereuropa Kosova L.L.C.”. Në deklarimet e mëvonshme në vitet 2011 dhe 2012, Mustafa specifikonte se pos në “Riinvest”, në kompanitë tjera, aksionet i përfaqësonin të bijtë e tij, Arbeni e Besniku.

Këto janë disa nga bizneset që dihet dhe që janë deklaruar edhe nga vet kryeministri në formularin e deklarimit në Agjencinë Kundër Korrupcionit, dhë kësisoji nuk del se edhe familja e ngushtë e tij ndajnë të njëjtin hall me qytetarët e vendit, apo edhe me vëllaun e tij.

Një deklarim kontrovers i kryeministrit Mustafa është edhe ai i para një viti, kur ai thoshte se qytetarët që po ikin kanë iPhone 6, ndërsa sot teksa me anë të një statusi po sqaronte rastin e vëllaut të tij thoshte se si edhe familjarët e tij ndajnë të njëjtin fat si gjithë qytetarët hallexhi të Kosovës.

Kryeministri Isa Mustafa, jo rrallë herë ka bërë deklarime të tilla në facebook, që pas pak kohe detyrohej t’i përbinte dhe t’i fshinte ato, madje pati edhe raste kur u deklarua se llogaria e tij ishte hakuar./INFOKUSI.COM/

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/xhirime-nga-lufta-ne-kosove-dhe-krimet-serbe-video/

http://www.shqiptari.eu/geni-geci-ja-kush-e-tradhtoi-adem-jasharin-video/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...