Published On: 15 Shkurt, 2016

Ngritet aktakuzë ndaj imamit Irfan Salihu

  • Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë kundër imamit Irfan Salihu.

Aktakuza e ngarkon Salihun me dyshimin se ka kryer veprën penale të nxitjes së urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, racor, fetar apo etnik të dënueshëm me Kodin Penal të Kosovës.

Salihu dyshohet se në mars të vitit 2013, ka nxitur, ka përhap publikisht urrejtje, përçarje ose mos durim midis grupeve kombëtare, fetare etnike apo grupeve tjera që jetojnë në Republikën e Kosovës.

Sipas prokurorisë, i akuzuari në ligjëratën e tij “Si ta shtojmë bereqetin”, para pjesëmarrësve, ka theksuar se “në periudha të ndryshme gjatë pushtimit të Perandorisë Osmane në trojet tona kanë qenë 1 % shqiptar”

…E shajnë atë mysliman që ju ka dhënë me hektarë tokë dhe i ka sjellë për të jetuar në Kosovë. Edhe i ka sjellë për të jetuar në Kosovë, edhe i ka bë sundimtarë të Ballkanit”, citon Prokuroria të ketë thënë Salihu gjatë kësaj ligjërate.

Në prill të vitit të kaluar, imami ishte suspenduar nga detyra në xhaminë “Suzi Qelebiu” në Prizren.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. bili thotë:

    Shum bukur por pak me vones sepse tani deshmohet se kush e ka finasue e per kan ka punue,se qifti i tij dhe disa si lloi i tij qe ofenndoj nencmojn dhe armiqsojn shqiptaret duhet te denehen ne urdher te kombit jo te kodit penal te kosoves por kodi kombtar se te nencmojn Skenderbeun ,nen Terez ismail qemalin flamurin me shqipen dy krenare etj. Keto duhet denuar per gjenocid te kombit Shqiptar.Pa paragjikim po nese edhe priftat bej keshtu edhe ata duhet te gjith qe jan kunder kombit tone.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...