Published On: 10 Gusht, 2016

NGRIHUNI DHE DO TË MËSONI KUR DO TË VDISNI: Vetëm një lëvizje zbulon sa do të jetoni! (video)

Me një ushtrim të thjeshtë fitnesi, shkencëtarët e Brazilit dëshirojnë të prognozojnë sa është probabiliteti i vdekjes të ndonjë njeriu.

E gjithë kjo, pa u mbështetur për mur apo për karrige. Përsëriteni veprimin dhjetë herë, transmeton Telegrafi.

Testi fillimisht është shpikur për sportistët, në mënyrë që të bënin matjen e lëvizshmërisë – mirëpo, sipas ekspertëve, çdokush mund të testohet.

 Sipas dr. Mark Gilinovit, kardiolog nga Klivlendi, testi është mënyra fenomenale për testimin e shëndetit të tërësishëm.

Sipas studimit, të bërë në 2.000 vullnetarë, mjekët brazilianë mund të testojnë edhe rrezikun nga vdekja e drejtpërdrejtë. Çdoherë kur mbështetni në gju apo në dorë, ju refuzohet një pikë.

Nëse shkurtimisht humbni ekuilibrin, ju llogaritet një gjysmë pike më pak. Në rastin më të mirë, në fund mund të merrni dhjetë pikë, për dhjetë përsëritje.

Ja domethënia e rezultateve:

8 pikë apo më shumë: Nuk duhet të brengoseni, para vetes keni jetë të gjatë!

Më pak se 8 pikë: Me siguri gjasat për vdekje të hershme ju janë dyfishuar.

Më pak se 3 pikë: Probabiliteti i vdekjes në gjashtë vitet e ardhshme është pesë herë më e madhe se sa te ata të cilët kanë pasur më shumë se tetë përpjekje të suksesshme. /Telegrafi/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...